Online

19-20 listopada 2021

Warsztat z Diane Hodgson

Błędy w realcji terapeutycznej

Jak je naprawiać?

Diane Hodgson

Psychoterapeutka i superwizorka Gestalt,
nauczycielka zawodu w Instytucie Metanoia, UK

Dialog i kontakt są kluczowymi elementami terapii Gestalt. Zauważanie, nazywanie i otwartość do pracy z przerywaniem kontaktu jest sednem naszej efektywności jako psychoterapeutów. To właśnie naprawianie przerwanego kontaktu umożliwia nam zmianę wzorców zachowania.
Psychoterapeuci często nie zauważają okazji aby zatrzymać się przy drobnych przerwach w kontakcie a więc też tracą szansę zbadania ich. Może to być celowa decyzja spowodowana tym, że nie mamy wsparcia albo wstydzimy się; może tez wynikać z konfluencji pragnienia klienta aby terapeuta czuł się dobrze, kiedy brakuje mu dostrojenia lub popełnia błąd.

Jeśli potrafimy zrozumieć że współtworzymy to co pomiędzy i nazywać jaką rolę odegraliśmy w przerwaniu kontaktu nasza praca zyskuje energię i twórczy potencjał do zmiany w tu i teraz. To właśnie jakość kontaktu i natura jego naprawy są obszarem gdzie najczęściej odbywa się leczenie w psychoterapii.
Podczas warsztatu zajmiemy się niuansami kontaktu. Będziemy badać co nas wspiera, a co jest wyzwaniem, kiedy chcemy zatrzymać się przy przerwaniach kontaktu. Będziemy eksperymentować ze sposobami pracy gdy kontakt zrywa się i jak go naprawiać.

Warsztat składa się z części wkładowej, dyskusji w grupach, ćwiczeń w małych grupach, pytań uczestników. Będzie także miejsce na omówienie konsekwencji przerwanego kontaktu dla pracy z klientami.

Warsztat odbędzie się w online.
Piątek – 9.00-13.00 i 14.30-18.30
Sobota – 9.00-13.00 i 14.30-18.30.
Ilość godzin szkoleniowych: 20.
Koszt uczestnictwa: 1200 zł.
Warsztat prowadzony jest w języku angielskim. Tłumaczem będzie Anna Hardek.

Na warsztat zapraszamy studentów psychoterapii oraz psychoterapeutów pracujących w różnych modalnościach psychoterapeutycznych.

Diane Hodgson

Diane Hodgson

psychoterapeutka i superwizorka Gestalt

Od 30 lat pracuje jako psychoterapeutka, superwizorka i trenerka. Pełni funkcję kierownika studiów magisterskich z psychoterapii Gestalt w Instytucie Metanoia w Londynie. Należy do zespołu redakcyjnego British Gestalt Journal. Prowadzi warsztaty na konferencjach krajowych i międzynarodowych, uczy i egzaminuje w kilku europejskich instytutach szkoleniowych Gestalt. Jest autorką kilkunastu artykułów oraz materiałów opublikowanych pod jej redakcją.