Kraków
15-17 listopada 2024
Brat dla Narcyza
Rodzeństwo w terapii Gestalt
dr Simona Landi
Psychoterapeutka i superwizorka Gestalt
Więzi i relacje w rodzeństwie to nowatorski obszar pracy terapeutycznej, choć coraz większa liczba psychoterapeutów identyfikuje go w pracy klinicznej z pacjentami/klientami. Judy Dunn – jedna z czołowych ekspertek w temacie – twierdzi, że pierwsze i systematyczne obserwacje więzi w rodzeństwie rozpoczęły się w latach 80. XX wieku. Kilka lat temu, Instytut Terapii Gestalt Kairos GTK z Włoch powołał grupę badawczą, złożoną z psychoterapeutów, której celem była analiza tego obszaru w praktyce klinicznej. Efektem ich prac jest szereg publikacji specjalistycznych oraz książki „Brat dla Narcyza”. Jednocześnie włączono zajęcia tematyczne do podstawowego szkolenia z zakresu Gestalt. Simona wykłada przedmiot „Relacje rodzeństwa w terapii Gestalt”.
„Rodzeństwo jest w rzeczywistości zawsze obecne w terapii, ale nieobecne w teorii i praktyce klinicznej”
Gestalt podkreśla znaczenie relacji równoważnych w wychowywaniu rodzeństwa (Simona nazywa je horyzontalnymi), które mają duże znaczenie w kształtowaniu stylu charakteru osoby oraz w rozwoju jej psychopatologii. Ocena terapeutyczna zawsze odnosi się do doświadczeń i historii klienta z rodzicami. Jednak chcąc uzyskać pełny obraz musi obejmować także doświadczenia i historię klienta z rodzeństwem. Niektóre strukturalne aspekty bycia siostrą/bratem oraz jakość relacji w rodzeństwie, są niezwykle istotne. Stanowią wskazówki dla psychoterapeuty do zrozumienia klienta: wyboru partnerki/a, wątków rodzicielstwa czy współrodzicielstwa, psychopatologii czy aktualnych relacji w pracy i środowisku, które współtworzy. Terapia Gestalt podkreśla ogromny potencjał więzi siostrzanych/braterskich, jako niedostrzegany zasób w dobie rozdrażnienia i rozdęcia ego jednostek, charakterystycznych dla zachodnich społeczeństw we współczesnym świecie.
Poznasz teorię oraz nabędziesz narzędzia terapeutyczne z zakresu relacji w rodzeństwie, które możesz wykorzystywać w pracy klinicznej z klientami indywidualnymi, rodzinami oraz rodzeństwem. Dzięki ćwiczeniom i omówieniu przypadków klinicznych pogłębisz swoje kompetencje psychoterapeutyczne i ugruntujesz wiedzę. Otrzymasz przetłumaczony na język polski artykuł Paoli Aparo „Poza Edypem. Brat dla Narcyza” oraz materiały szkoleniowe. Simona jest elastyczna na potrzeby uczestników – możecie wspólnie zdecydować czy jest miejsce na superwizję.
Warsztat odbędzie się w siedzibie Instytutu na ulicy św. Marka 7-9 w Krakowie.
Piątek – 10.00-14.00 i 15.30-19.30
Sobota – 9.00-13.00 i 14.30-18.30
Niedziela – 9.00-13.00
Ilość godzin szkoleniowych: 25
Koszt uczestnictwa (możliwość płatności w dwóch ratach): 1600 zł
Warsztat prowadzony jest w języku włoskim, z tłumaczeniem na język polski.
Na warsztat zapraszamy studentów psychoterapii oraz praktykujących psychoterapeutów Gestalt. Warsztat otwarty jest dla psychoterapeutów z różnych podejść, szczególnie osób pracujących z rodzinami.
Posłuchaj Simony, jak opowiada o warsztacie:
Materiał promocyjny z 2022 roku
dr Simona Landi
psychoterapeutka i superwizorka Gestalt, nauczyciel zawodu w Instytucie Terapii Gestalt Kairos
Ukończyła psychologię i studia specjalizacyjne z zakresu psychoterapii Gestalt w Instytucie Terapii Gestalt Kairos, gdzie aktualnie prowadzi psychoterapię rodzin i par, stosując model Gestaltowskiej Terapii Rodzin. Pracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i rodzinami.
Od 2021 roku jest wykładowczynią w Instytucie MIUR z siedzibą w Rzymie – uczy o relacjach w rodzeństwie, niepełnosprawnościach oraz o autyzmie. Członkini Rady Dyrektorów Centrum Badań Neurorehabilitacyjnych CNAPP w Rzymie – w zespole diagnostycznym pracuje jako specjalistka, psychoterapeutka, superwizorka oraz trenerka w zakresie zaburzeń rozwojowych, neurorozwojowych i upośledzenia umysłowego. Koordynatorka i dyrektor naukowa stowarzyszenia zrzeszającego dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (San’Eusanio Center – Rieti); członkini stowarzyszenia PLP Psychologowie (od 2021 r. prezydentka regionu Lazio). Organizatorka wielu akcji informacyjnych; promotorka dobrych praktyk w placówkach psychologicznych (głównie poprzez naukowe panele interdyscyplinarne).
Simona jest autorką publikacji i artykułów z zakresu relacji w rodzeństwie oraz niepełnosprawności. Zajmuje się superwizją, szkoleniami i nauczaniem psychoterapii Gestalt we Włoszech i zagranicą.