Filmy

Ucz się interaktywnie

Czytaj, oglądaj, słuchaj. Korzystaj z wiedzy kiedy chcesz

Medioteka
Filmy

Filmy

Publikujemy krótkie filmy z naszego kanału YouTube. Podzielone są na 3 grupy tematyczne: merytoryczne, warsztatowe oraz rozmaitości.

Merytoryczne zawierają materiały filmowe obszaru psychoterapii Gestalt: diagnozowania, superwizji, psychopatologii, historii początków psychoterapii humnistyczno-doświadczeniowej oraz współczesnej np.: o Polskiej Radzie Psychoterapii.
Warsztatowe zawierają materiały o warsztatach specjalistycznych jakie mamy w ofercie.
W Rozmaitościach umieściliśmy swobodniejsze i lżejsze w swojej zawartości materiały, często istotne dla środowiska gestaltystów w Polsce.

Merytoryczne

Szkoła Superwizorów Gestalt

Lipiec 2017. Rozmowa Zofii Pierzchały, twórczyni pierwszej w Polsce i w Europie Szkoły Superwizorów Gestalt z absolwentami: Dortą Węgrzyn i Andrzejem Wrońskim. O powstawaniu idei Szkoły, o tym jak rozumieć superwizję psychoterapii; co było ważne w trakcie edukacji na superwizora dla rozmówców, kto z nauczycieli superwizji wywarł na nich wpływ, co zmieniło ich sposób widzenia i rozumienia sztuki superwizji.

Psychopatologia w Gestalt

Grudzień 2018. Mini-wykład Andrzeja Wrońskiego, w którym dzieli się kilkoma refleksjami na temat psychopatologii oraz procesu diagnozowania w psychoterapii Gestalt.

Polska Rada Psychoterapii

Grudzień 2018. Dorota Węgrzyn porusza temat ściśle związany z interesami studentów szkół psychoterapeutycznych wszystkich podejść oraz klientów placówek i prywatnych,  i państwowych. Temat trudny bo dotyczący różnych punktów widzenia, czasami skrajnych; temat upolityczniony bo związany z grupami interesów. Temat, w którym wiele jest niedoinformowania i kontrowersji. Opowieść o PRP, która od lat i nieustępliwie pracuje na rzecz zachowania równowagi i demopolizacji w środowisku psychoterapeutycznym w Polsce.

Dlaczego psychoterapia humanistyczna?

Grudzień 2018. Mini-wykład Zofi Pierzchały o 3. sile w psychologii i rozwoju psychoterapii humanistycznej, w tym podejścia Gestalt. O wieku XX i humaniźmie czyli korzeniach psychoterapii Gestalt. O nurtach filozoficznych: egzystencjaliźmie, personaliźmie i holiźmie. O akademikach XX wieku, jak Abraham Maslow czy Henry Murray, i ich tezach. O psychoterapii skoncentrowanej na osobie Carla Rogersa. O psychoterapii humanistycznej i jej twórcach. O tym, jak rozumieli człowieka Viktor Frankl oraz Ronald David Laing.

Diagnozowanie w Gestalt

Grudzień 2018. Mini-wykład Andrzeja Wrońskiego, w którym opowiada o procesie diagnozowania z perspektywy psychoterapeuty Gestalt i nauczyciela zawodu. Co oznacza, że psychoterapeuta Gestalt diagnozuje? Po co obserwować co dzieje się w ‘tu i teraz’? O konceptualizacji sytuacji psychoterapeutycznej, o intuicyjnej obserwacji oraz o mapie obszaru sytuacji psychoterapeutycznej.

Badania w psychoterapii Gestalt

Czerwiec 2019. Jarosław Wasielewski porusza kwestie związane z badaniami naukowymi i akademickimi w psychoterapii z akcentem na psychoterapię humanistyczno-doświadczeniową tj.: badania ilościowe vs jakościowe – na czym polega różnica w badaniach oraz jak i kiedy je stosować?; historia badań w psychoterapii w pigułce; jaki jest obecnie stan badań? oraz kilka słów o swojej działalności naukowej – cel i metoda badania, jakie są korzyści dla klientów, jakie są korzyści dla środowiska Gestaltystów w Polsce.

Warsztatowe

Terapia par

Autorski warsztat Zofii Pierzchały przeznaczony dla psychoterapeutów i studentów psychoterapii. Zofia prezentuje stworzony przez siebie model pracy terapeutycznej z parami. Warsztat składa się z części teoretycznej oraz dużej ilości praktyki.

Praca ze snem

Autorski warsztat Doroty Węgrzyn dla psychoterapeutów pragnących zdobyć konkretne techniki i narzędzia pomagające w pracy z klientami. Dorota przedstawi technikę, która efektywnie pomaga psychoterapeucie dotrzeć wraz z pacjentem do wypartych aspektów osobowości.

Rytm Erosa. Seksuologia a terapia Gestalt

Francesca Brotto – psycholożka i psychoterapeutka Gestalt z Instytutu Kairos GTK we Włoszech – stworzyła warsztat w oparciu o swoją książkę “I Ritmi dell’Eros. Gestalt Therapy e sessuologia”. Warsztat przeznaczony dla psychoterapeutów zaznajomionych z włoskim modelem teorii Self.

Eksperyment, doświadczenie i dialog

Autorski warsztat Doroty Węgrzyn, w którym zapoznaje uczestników z narzędziami i technikami służącymi do pracy terapeutycznej z klientami. Dowiesz się kiedy pomóc klientowi aktywnie doświadczać i jak, w bezpieczny sposób, dokonać dokładniejszego wglądu. Poznasz techniki psychoterapeutyczne Gestalt działające w pogłębionej pracy z pacjentem.

Pasja życia

Dr Lynda Osborne – psychoterapeutka Gestalt z Instytutu Metanoia w Wielkiej Brytanii – zaprasza psychoterapeutów i studentów na autorski warsztat, w którym porusza kwestie witalności oraz potrzeby pasji w życiu psychoterapeuty. Nauczysz się wzbogacać swoimi zasobami prowadzone procesy terapeutyczne.

Osobowość histrioniczna

Dr Rosaria Lisi z Instytutu Kairos we Włoszech przedstawia kliniczne spojrzenie podejścia Gestalt na osobowość histrioniczną oraz histerię rozumianą jako zbiór doświadczeń bezpośrednio związanych z ciałem, a charakteryzujących się przerwami w cyklu kontaktu oraz określonymi zaburzeniami osobowości, funkcji ID lub/i utratą funkcji Ego.

Brat dla Narcyza

Dr Simona Landi – psychoterapeutka włoska z Instytutu Terapii Gestalt Kairos -przedstawi tematykę coraz częściej ujawiającą się w trakcie sesji indywidualnych i rodzin: relacje równo-ważne (horyzontalne) w rodzeństwie, które są istotne dla kształtowania się stylu charakteru osoby i rozwoju psychopatologii klienta.

Rozmaitości

Studium Terapii poprzez Ciało 2024

Styczeń 2024. Realizatorzy z wieloletnim doświadczeniem. 225 godzin programu szkoleniowego. Naucz się diagnozować i stosować konkretne interwencje w terapii wobec określonego problemu psychosomatycznego.

Życzenia świąteczno-noworoczne

Grudzień 2023. Co prawda życzenia nagraliśmy w okrojonym Zespole. Ważne było nas dla aby dotarły do Waszych domów na czas Świąt. Niech Wam się daży w Nowym 2024 Roku!

Życzenia na 2023

Styczeń 2023. Przyjmij najcieplejsze życzenia od nas wszystkich! Na corocznym, styczniowym spotkaniu Zespołu pomyśleliśmy także o Was: Studentach, Absolwentach, Współpracownikach i Klientach. Niech to będzie dobry rok dla Ciebie i Twoich najbliższych.

Szkoła Superwizorów 2022/23

Luty 2022. Zapraszamy osoby zainteresowane zdobyciem nowego zawodu superwizora do zapoznania się z ofertą Instytutu. 4. edycja Szkoły rusza już w kwietniu.

Życzenia 2021

Grudzień 2021. W Tomaszowicach nagraliśmy dla Was filmik z życzeniami noworocznymi, po raz pierwszy udało się całym Zespołem. Wszystkiego dobrego i miłego oglądania!

Życzenia Postscriptum 2021

Grudzień 2021. Te same życzenia w dłuższej wersji bez ucinania, montażu i dodatkowej reżyserki ;-)

Życzenia świąteczno-noworoczne

Grudzień 2020. Za nami ciężki rok, który przyniósł wiele zmian. Nagraliśmy dla Was życzenia, abyśmy choć w taki sposób poczuli nadchodzące: nowy rok oraz zmianę kontaktu z wirtualnego na ten wyczekiwany, realny.

Drzewo życia czyli symbol Instytutu

2019. Film opowiada o tym dlaczego Instytut przyjął na swoje logo celtycki symbol drzewa życia. Na koniec Szkoły nasi absolwenci od lat otrzymują srebrne emblematy, które nazywamy ‘drzewkiem szczęścia’. Czy prosto, i w jaki sposób się je wytwarza? Innymi słowy – krótka lekcja jubilerstwa oraz relacji rodzinnych.

Smile czyli klip o przyjaźni

2011. Podczas nagrywania filmu z okazji 10-lecia Instytutu zostały nam ujęcia, z których powstał opytymistyczny filmik-żart :-)

Oblicza samotności

2021. Film powstał w ramach cyklu pt. Pamięć Uniwersytetu, której kuratorem jest dr Bartłomiej Gapiński. Opowiada o samotności i akcentuje, że samotność to drugie imię człowieka i stan zasadniczy w definiowaniu ludzkiej kondycji. Posłuchamy m.in.: Zofii Pierzchały, prof. Bogdana de Barbaro oraz absolwentki Instytutu prof. Krystyny Ablewicz.

My jesteśmy słowami. Refleksje o psychoterapii

2021. Rozmowa Izabeli Wieloch z Fundacji Vis Salutis z Dorotą Węgrzyn. Poruszane są zagadnienia związane z psychoterapią Gestalt oraz historią psychoterapii w Polsce.

Dorota Węgrzyn i prof. Bogdan de Barbaro w TVN24

Dlaczego ustawa o zawodzie psychoterapeuty jest tak istotna?

2018. Reportaż Artura Zakrzewskiego z TVN24 na temat psychoterapii w Polsce. Opowiada o przeżyciach osób, które sięgnęły po pomoc ‘psychoterapeuty’ bez kwalifikacji. Nieuregulowany zawód, który jest w Polsce coraz chętniej wybierany, a na pewno coraz potrzebniejszy. O walkach politycznych różnych grup interesów oraz lobbingu blokującego regulacje prawne. Posłuchasz m.in. Instytutowego superwizora zewnętrznego prof. Bogdana de Barbaro oraz Doroty Węgrzyn.