Historia
Tworzymy Gestalt od 1986
“Drzewo pozbawione korzeni upada. Człowiek też.”
Historia
Historia Instytutu Integralnej Psychoterapii Gestalt związana jest z losami zawodowymi założycielek Zofii Pierzchały oraz Doroty Węgrzyn – zatem cofamy się do 1986 roku. W obrazkowej formie przedstawiamy wybrane momenty.
Możesz znaleźć tu siebie lub kogoś znajomego. Niektórych osób: psychoterapeutów, cennych nauczycieli zawodu, kreatorów psychoterapii Gestalt – nie ma już wśród nas.
Rok pod znakiem covidu i ogromnych zmian. Jeszcze przed pandemią Rosaria Lisi i Giovanni Turra przyjeżdżają do Krakowa poprowadzić warsztat o histerii w ujęciu relacyjnej psychoterapii Gestalt. Następne warsztaty prowadzone są już online – uczycie się od Gaspare Orlando, Doroty Węgrzyn, Zofii Pierzchały oraz Franceski Brotto.
Po wielu latach starań Instytut uzyskuje akredytację w PTPsychologicznym – jako jedyny krajowy ośrodek szkoleniowy w zakresie psychoterapii Gestalt.
Reagując na potrzeby środowiska psychoterapeutycznego w czasie lockdownu tworzymy projekt pro publico bono “Gabinet Online”. To spotkania wirtualne z psychoterapeutami z Polski i ze świata, ponad 50 webinarów i 10 tys. uczestników.
Krok milowy dla Instytutu czyli przeprowadzka z domu przy Beskidzkiej na Pasternik. Inaugurujemy nowatorską Szkołę Terapii Rodzin Gestalt w partnerstwie edukacyjnym z Instytutem Terapii Gestalt Kairos z Italii. Część zespołu bierze udział w konferencji EAGT w Bukareszcie. Zofia Pierzchała uczy Włochów terapii poprzez ciało podczas warsztatu w Rzymie. Zagraniczni goście: Lynda Osborne, Valeria Conte wraz z Giovannim Salonią oraz Giovanni Turra prowadzą warsztaty specjalistyczne. Przewodniki dla studentów przyjmują nowy wygląd i treści. Uzyskujemy 2. re-akredytację programów szkoleniowych w EAGT oraz potwierdzenie kwalifikacji CMKP osób z zespołu do prowadzenia psychoterapii dzieci i młodzieży.
Steven Schoen po raz ostatni spotyka się z Wami, ujmując uczestników warsztatu swoim ciepłem, opieką i mądrością (RIP!). Rozpoczyna się 3. Szkoła Superwizorów. Aleksandra Sękowska reprezentuje Instytut podczas spotkania Training Insitutes EAGT w Belgii. Otwieramy Program Pomocy Psychologicznej we Wrocławiu. Dorota Węgrzyn zdaje egzamin na superwizora psychoterapii w PTPsychologicznym. Skokowo rozwija się nasza współpraca z Instytutem Kairos GTK, która owocuje kolejnymi warsztatami Włochów. We wrześni Magda Wróblewska prowadzi kolejny warsztat w temacie pracy z traumą.
Do zespołu Instytutu dołącza Hanna Palich. Podczas Gestalt Leaders Gathering w Krakowie Aleksandra Sekowska poznaje Giovanniego Turrę. Ten moment przyczyni się do budowy partnerstwa edukacyjnego z Instytutem GTK z Włoch. Jak co roku przyjeżdża do Instytutu Lynda Osborne, dzieląc się wiedzą i narzędziami przydatnymi dla psychoterapeutów w pracy gabinetowej.
Rok upływa pod znakiem konferencji. Zespół jedzie na Sycylię do Taormini by wziąć udział w konferencji EAGT i AAGT. Zofia Pierzchała oraz Dorota Węgrzyn prowadzą warsztaty na konferencjach PWST oraz Trzech Sekcji PTP . Inaugurujemy 2. Szkołę Superwizorów Gestalt. Warsztaty prowadzą Steven Schoen, Magda Wróblewska oraz Lynda Osborne.
Po raz pierwszy bierzemy udział w spotkaniu Gestalt Leaders Gathering, które odbywa się w Belgii. Celem Gatheringu jest wsparcie i rozwój leaderów Gestalt. Odbywają się warsztaty specjalistyczne zagranicznych gości, z którymi mamy wielką przyjemność współpracować od lat: Steven Schoene, Gay Huston, Magdalena Wróblewska, Peter Schulthess.
Rozpoczynamy długoletnią współpracę z ośrodkiem w Kikowie. Zapewniające ciszę i przestrzeń miejsce będzie od tej pory naszą przestrzenią dla treningów terapeutycznych oraz Szkół Letnich. Otwieramy 1,5-roczne Studium Pracy poprzez Ciało. Realizatorami są autorka szkolenia: Zofia Pierzchała oraz specjaliści z zakresu psychoterapii z ciałem. Hiperwizję dla zespołu odbywa Peter Schulthess. Steven Schoen oraz Lynda Osborne prowadzą warsztaty dla psychoterapeutów.
Podejmujemy starania z zakresu PR: tworzymy fanpejdż na FB oraz nową stronę internetową.
Dr Lynda Osborne prowadzi warsztat o sile w psychoterapii. Magdalena Wróblewska przybliża metody i techniki praca z paniką, traumą i zespołem stresu pourazowego. We wrześniu odwiedza nas długo wyczekiwany gość, dr Stephen Schoen, który prowadził warsztat dla psychoterapeutów.
Po 5 latach członkostwa uzyskujemy re-akredytację w EAGT.
Inaugurujemy 2. Szkołę Superwizorów Gestalt.
dr Lynda Osborne, która stała się bliskim współpracownikiem IIPG, poprowadziła warsztat specjalistyczny. Ciekawą metodę pracy z traumą przybliża psychoterapeutom Magdalena Wróblewska, specjalistka EMDR.
W spotkanie FORGE w Paryżu uczestniczą Zofia Pierzchała i Małgorzata Maj-Nęcka. Zofia Pierzchała bierze udział w warsztacie w Instytucie Esalen USA. Ten powrót do korzeni owocuje przywiezieniem ‘ducha’ Gestalt oraz metody pracy z depresją Katie Byron.
Certyfikaty superwizorskie EAGT otrzymuje pięciu psychoterapeutów z zespołu.
Małopolski Kurator Oświaty przyznaje akredytację dla IIPG w zakresie kursów doskonalących.
Dr Robert Lee, psychoterapeuta z USA, poprowadził warsztat tematyczny.
Zofia Pierzchała i Małgorzata Maj-Nęcka uczestniczą w spotkaniu FORGE w Rydze.
Zespół odwiedza we wrześniu Kena Evansa w Normandii, gdzie odbywa się warsztat hiperwizyjny.
Wydajemy album okolicznościowy z okazji 10-lecia Instytutu.
Organizujemy 1. Szkołę Letnią Gestalt.
Otrzymujemy akredytację Szkoły Superwizorów Gestalt w EAGT. Jesteśmy pierwszą w Polsce i Europie, instytucją szkolącą superwizorów Gestalt.
Gościliśmy znakomitych psychoterapeutów: Gaie Houston i dr Lyndę Osborne oraz dr Stephena Schoena, którzy poprowadzili warsztaty.
Rozpoczynamy regularne spotkania hiperwizyjne (superwizja superwizji). Prowadzone są przez Petera Schulthessa i Zofię Pierzchałę.
Po pamiętnym egzaminie Dorota Węgrzyn została pierwszą gestaltystką z certyfikatem psychoterapeuty PTPsychiatrycznego.
Współpracujemy z kancelarią prawną czuwając nad stroną merytoryczną zapisów w ustawie o zawodzie psychoterapeuty.
W Belgradzie Zarząd przyznaje Instytutowi akredytację EAGT.
Wydajemy „Przewodnik dla studenta”, szczegółowy informator dla studentów Szkoły. Ta 100-stronnicowa książeczka zawiera wszystkie informacje potrzebne podczas procesu 4-letniego studiowania by służyć pomocą studentom i realizatorom.
Zofia Pierzchała wraz z Lyndą Osborne i Magdaleną Zaleską-Stolzman opracowują pionierski projekt Szkoły Superwizorów.
Warsztaty tematyczne prowadzi dr Lynda Osborne z Instytutu Metanoia.
Do zespołu dołącza Aleksandra Sękowska.
Nabywamy dom przy Beskidzkiej, który staje się nową siedzibą Instytutu.
Instytut uzyskuje status członka nadzwyczajnego EAGT. Trwają intensywne prace nad akredytacją i uzyskaniem pełnego członkostwa w EAGT.
Zofia Pierzchała i Dorota Węgrzyn biorą udział w międzynarodowej konferencji EAGT w Atenach
Rada Programowa i członkowie Stowarzyszenia rozpoczynają zintensyfikowane prace nad ustawą o zawodzie psychoterapeuty w Polskiej Radzie Psychoterapii.
Członkowie zespołu IIPG otrzymują certyfikaty psychoterapeutyczne EAP – Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii. Aktywnie uczestniczą w krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz szkoleniach m.in. w St. Petersburgu i Rzymie.
Instytut uzyskuje członkowstwo w FORGE.
Znakomici terapeuci Gestalt m.in. dr Stephen Schoen i prof. Sergio Vazquez prowadzą warsztaty. Spotkanie z Peterem Schulthessem owocuje decyzją o podjęciu wysiłku w dostosowaniu programu szkoleniowego do standardów EAGT.
Powołanie Stowarzyszenia Edukacji Człowieka Dorosłego i podpisanie umowy o współpracy pomiędzy SECD a Instytutem. Stworzona została Rada Programowa, która czuwa nad transparentnością i demokratycznością podejmowanych decyzji dotyczących przyszłego kształtu szkoleń i ich merytoryki, uwzględniając polskie i europejskie standardy w zakresie edukacji psychoterapeutów Gestalt.
Szkoła Psychoterapeutów i Trenerów Grupowych – powstaje całościowe, autorskie szkolenie dla psychoterapeutów. Fundamentalnym podejściem jest psychoterapia Gestalt i inne nurty humanistyczno-egzystencjalne, a dopełniającymi szkolenia w nurcie psychodynamicznym i systemowym.
Powstaje Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt – efekt poszukiwań i dojrzałości zawodowej założycielek: Zofii Pierzchały i Doroty Węgrzyn. Siedziba mieści się w starej kamienicy przy ulicy Topolowej. Zapraszamy do współpracy Teresę Wolańską, naszą sąsiadkę ‘next door’.
O początkach i rozwoju Instytutu traktuje film nagrany z okazji 10-lecia firmy (cz. I i cz. III).
Stworzenie Szkoły Psychoterapeutów i Trenerów – pionierskiego programu szkoleniowego dla przyszłych terapeutów Gestalt – było kolejnym milowym krokiem dla psychoterapii Gestalt. Zofia Pierzchała wspomina: „Opracowaliśmy we współpracy z wybitnymi praktykami tamtego okresu: Januszem Kitrasiewiczem, Jerzym Nałęcz-Nieniewskim i Magdaleną Zaleską-Stolzman program dla terapeutów Gestalt. Doradcą i superwizorem zespołu Ośrodka był dr Paolo Quattrini, superwizor z Florencji.”
Powstaje Polskie Stowarzyszene Psychologów Praktyków. Chodziło o stworzenie, niezależnego od PTPsychologicznego, towarzystwa zawodowego o szerokim spektrum działania: programy szkoleniowe i psychoedukacyjne, programy profilaktyczne we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz NGO m.in. Fundacją Batorego czy PHARE.
W ramach Stowarzyszenia nieprzerwanie rozwija się Ośrodek Terapii Gestalt.
Milowy krok w rozwoju podejścia Gestalt w Polsce – Zofia Pierzchała i Jacek Pierzchała zakładają Ośrodek Gestalt przy PTPsychologicznym. Gestalt został wyodrębniony jako nurt terapeutyczny. Wspomina Zofia: “Rozpoczęto intensywny, kreatywny czas: szkoleń, wymiany doświadczeń i tworzenia metodologii Gestalt. Staliśmy się zespołem niosącym pomoc psychologiczną i terapeutyczną osobom cierpiącym. Zmieniliśmy nazwę na Ośrodek Terapii Gestalt.”
Grupa krakowskich psychologów, m.in. Zofia Pierzchała, zakłada Pracownię Praktycznych Umiejętności Psychologicznych, działającą w ramach PTPsychologicznego. To jedno z pierwszych miejsc zrzeszające osoby zatrudnione w służbie zdrowia i w oświacie, miejsce eklektyczne psychoterapeutycznie. Podejście Gestalt intensywnie rozwija się poprzez samokształcenie, eksperymentowanie, seminaria i warsztaty, maratony i treningi psychologiczne oraz wymianę z gestaltystami zza żelaznej kurtyny.