6-8 grudnia 2024

oczami Gestaltystów

prof. Giovanni Salonia

Psychoterapeuta i superwizor Gestalt, dyrektor Instytutu Terapii Gestalt Kairos

Prof. Salonia przybliży gestaltowską perspektywę wobec borderline. Przedstawi swój autorski model Gestaltowskiego Tłumaczenia Języka Borderline (GTBL), który osadzony jest w teoretycznych ramach współczesnej terapii Gestalt.

Terapia z klientami o utrwalonej tendencji do granicznych wzorców doświadczeń i zachowań ma reputację trudnej, irytującej, a nawet beznadziejnej. Salonia skupia się na jakości, jaką powinna charaketryzować się rozmowa o bieżących doświadczeniach, aby uzyskać efekt leczący. Podkreśla wagę dialogu terapeutycznego: z szacunkiem i bezwarunkową akceptacją wobec pacjentów z borderline, z ich często pozornie dziwacznymi stwierdzeniami.

W modelu GTBL tłumaczenie nie oznacza interpretowania słów lub ich wyjaśniania. Prowadzenie procesu to nie tylko sztuka używania języka werbalnego i niewerbalnego w celu dotarcia do wszystkich poziomów uczuć, doświadczeń, myśli i pragnień klienta. Terapeuta winien skoncentrować się na idiograficznych wzorcach językowych klientów i nauczyć się indywidualnego języka klienta.

Klient z językiem borderline, choć zdolny do wnikliwej spostrzegawczości szczególnie związanej z polem zewnętrznym, ma bardzo kruchą strukturę osobowości, co ma ogromny wpływ na jego twórcze dostosowanie funkcji Ego. I właśnie dlatego terapeuta powinien starać się zrozumieć język klienta jako przejaw najbardziej indywidualnego sposóbu wyrażania siebie. Salonia pokreśla potrzebę bezwarunkowej akceptacji osobowości pacjentów z borderline, pod każdym względem. Ta troska odnosi się przede wszystkim do tego “jak” i „kim” klient jest postrzegany przez innych i przez siebie. Oznacza zapewnienie pacjentowi przestrzeni dla jego własnych, wybranych form ekspresji. Jest to jeden z najistotniejszych elementów terapii: wyrażanie uznania dla pacjenta, dla jego specyfiki i indywidualności, bez żadnych ustępstw czy schematów.

Proponowana koncepcja terapeutyczna – z dialogiem i w dialogu, z docenieniem indywidualnego języka klientów – otwiera zupełnie nowe perspektywy. Nie sposób opisać fundamentalnej zmiany paradygmatu, jaką ta perspektywa daje naszemu podejściu terapeutycznemu. I nade wszystko co oznacza dla klientów, poszukujących zrozumienia i uznania.

Warsztat odbędzie się w Krakowie. Tłumaczem będzie Emilia Fifielska.
Piątek – 10.00-13.00 i 15.00-19.00
Sobota – 10.00-13.00 i 15.00-19.00.
Niedziela – 9.00-14.00.
Koszt uczestnictwa (możliwość płatności w dwóch ratach): 1600 zł.
Maksymalna liczba uczestników na tym warsztacie to 20 osób.

Na warsztat zapraszamy studentów psychoterapii oraz już praktykujących psychoterapeutów. Warsztat otwarty jest również dla psychoterapeutów innych niż Gestalt podejść, zainteresowanych pracą z borderline.

Jestem wdzięczna za zaproszenie Giovanniego. Prowadził warsztat z dużym zaangażowaniem, dzieląc się przykładami z własnej praktyki i ogromną wiedzą. Estetyka Gestalt na najwyższym poziomie!

Świetny warsztat! Bardzo dużo nauczyłam się o Gestalcie XXI-ego wieku.

Opinie uczestników poprzednich warsztatów

prof. Giovanni Salonia

psycholog, psychoterapeuta i superwizor Gestalt

Jest profesorem psychologii społecznej na Uniwersytecie LUMSA w Palermo. Dyrektor naukowy studiów specjalistycznych z zakresu psychoterapii Gestalt w Instytucie Terapii Gestalt Kairos (Wenecja, Rzym, Ragusa) oraz 2. poziomu specjalizacji studiów magisterskich, współprowadzonych z Katolickim Uniwersytetem Najświętszego Serca w Rzymie. Wykłada na Papieskim Uniwersytecie Antonianum. Jest nauczycielem zawodu o międzynarodowej sławie, zapraszanym przez włoskie i zagraniczne uczelnie. Współtworzył i realizował pierwszą Szkołę Terapii Rodzin Gestalt w Polsce; był prezesem FISIG (Włoskiej Federacji Szkół i Instytutów Gestalt). Autor Sulla felicità e dintorniand oraz wydanej po polsku książki Taniec krzeseł i zaimków. Gestaltowska terapia rodzin; współautor Comunicazione interpersonale. Teoria e pratica, Devo sapere subito se sono vivo oraz niniejszej publikacji. Napisał liczne artykuły, które ukazały się w krajowych i zagranicznych periodykach naukowych poświęconych tematyce klinicznej i antropologicznej. Prof. Salonia założył i był redaktorem czasopisma „Quaderni di Gestalt” (1985–2002), a od 2008 r. jest redaktorem naukowym „GTK Journal of Psychotherapy”.