Kraków

6-8 grudnia 2024

Rosaria Lisi i Giovanni Turra

Borderline

oczami Gestaltystów

prof. Giovanni Salonia

Psychoterapeuta i superwizor Gestalt, dyrektor Instytutu Terapii Gestalt Kairos

Prof. Salonia zaprasza na warsztat, w którym przybliży gestaltowską perspektywę zaburzenia borderline. Przedstawi swój autorski model Gestaltowskiego Tłumaczenia Języka Borderline (GTBL), osadzony w teoretycznych ramach terapii Gestalt. 

Terapia z klientami o utrwalonej tendencji do granicznych wzorców doświadczeń i zachowań ma reputację trudnej, irytującej, a nawet beznadziejnej. Proponowana koncepcja terapeutyczna – z dialogiem i w dialogu oraz docenienie indywidualnego języka klientów – otwiera zupełnie nowe perspektywy. Salonia podkreśla
jakość, jaką powinna mieć rozmowa o bieżących doświadczeniach, aby mieć efekt leczący. Szczególnie ważne jest słuchanie indywidualnego „języka duszy” klienta, jako wyrazu jego wewnętrznego doświadczenia oraz pojawiających się uczuć i wyobrażeń w sytuacji terapeutycznej w „tu i teraz”. Za Isadore Fromem podkreśla wagę hermeneutycznego znaczenia tego dialogu terapeutycznego w komunikowaniu się z szacunkiem i bezwarunkową akceptacją wobec pacjentów z borderline, z ich często pozornie dziwacznymi stwierdzeniami. Koncentruje się na idiograficznych wzorcach językowych tych klientów. W jego koncepcji „tłumaczenie” nie oznacza interpretowania słów. Oznacza zapewnienie pacjentowi przestrzeni dla jego własnych, wybranych form ekspresji.

Giovanni Salonia mówi o konieczności nauczenia się przez terapeutę indywidualnego języka klienta. Nie sposób opisać fundamentalnej zmiany paradygmatu, jaką ta perspektywa daje naszemu podejściu terapeutycznemu, a nade wszystko co oznacza dla klientów, poszukujących zrozumienia i uznania. Nauczenie się i zrozumienie bardzo indywidualnego języka „klienta o strukturze granicznej” jest decydującym sposobem leczenia.

W większości metod terapeutycznych mówienie jest dominującym sposobem przekazywania wsparcia terapeutycznego klientom. Dla Saloniego nie jest to język, który wyjaśnia, interpretuje bądź też kieruje określonymi działaniami. To nie tylko sztuka używania języka werbalnego i niewerbalnego w celu dotarcia do wszystkich poziomów uczuć, doświadczeń, myśli i pragnień klienta. Ludzie nie wyrażają swoich potrzeb i myśli jedynie w tym, co mówią. Przede wszystkim wyrażają swoje nastawienie do i uznanie dla osoby, z którą współpracują. Jest to jeden z istotniejszych elementów terapii: wyrażanie uznania dla pacjenta, dla jego specyfiki i indywidualności, bez żadnych ustępstw czy schematów.

Osoby z zaburzeniami osobowości bodrerline, a raczej (za Salonią) „osoby z językiem borderline”, choć zdolne do wnikliwej spostrzegawczości, szczególnie związanej z polem zewnętrznym, mają bardzo kruchą strukturę swojej osobowości, co ma ogromny wpływ na ich twórcze dostosowanie funkcji Ego. Właśnie dlatego terapeuta winien starać się zrozumieć język klienta jako najbardziej indywidualny sposób wyrażania siebie. Salonia pokreśla (za Fromem) potrzebę bezwarunkowej akceptacji osobowości pacjentów z borderline, pod każdym względem. Ta troska odnosi się w mniejszym stopniu do tego, co klient robi lub mówi, ale do tego, „kim” jest postrzegany przez innych i przez siebie.

Warsztat odbędzie się w Krakowie.
Piątek – 10.00-13.00 i 15.00-19.00
Sobota – 10.00-13.00 i 15.00-19.00.
Niedziela – 9.00-14.00.
Ilość godzin szkoleniowych: 25.
Koszt uczestnictwa (możliwość płatności w dwóch ratach): 1700 zł.
Maksymalna liczba uczestników na tym warsztacie to 20 osób.

Na warsztat zapraszamy studentów psychoterapii oraz już praktykujących psychoterapeutów. Warsztat otwarty jest również dla psychoterapeutów innych niż Gestalt podejść, zainteresowanych pracą z borderline.

Jestem wdzięczna za zaproszenie Giovanniego. Prowadził warsztat z dużym zaangażowaniem, dzieląc się przykładami z własnej praktyki i ogromną wiedzą. Estetyka Gestalt na najwyższym poziomie!

Świetny warsztat! Bardzo dużo nauczyłam się o Gestalcie XXI-ego wieku.

Opinie uczestników warsztatu z Giovannim

prof. Giovanni Salonia

prof. Giovanni Salonia

psycholog, psychoterapeuta i superwizor Gestalt

Jest profesorem psychologii społecznej na Uniwersytecie LUMSA w Palermo. Dyrektor naukowy studiów specjalistycznych z zakresu psychoterapii Gestalt w Instytucie Terapii Gestalt Kairos (Wenecja, Rzym, Ragusa) oraz 2. poziomu specjalizacji studiów magisterskich, współprowadzonych z Katolickim Uniwersytetem Najświętszego Serca w Rzymie. Wykłada na Papieskim Uniwersytecie Antonianum. Jest nauczycielem zawodu o międzynarodowej sławie, zapraszanym przez włoskie i zagraniczne uczelnie. Współtworzył i realizował pierwszą Szkołę Terapii Rodzin Gestalt w Polsce; był prezesem FISIG (Włoskiej Federacji Szkół i Instytutów Gestalt). Autor Sulla felicità e dintorniand oraz wydanej po polsku książki Taniec krzeseł i zaimków. Gestaltowska terapia rodzin; współautor Comunicazione interpersonale. Teoria e pratica, Devo sapere subito se sono vivo oraz niniejszej publikacji. Napisał liczne artykuły, które ukazały się w krajowych i zagranicznych periodykach naukowych poświęconych tematyce klinicznej i antropologicznej. Prof. Salonia założył i był redaktorem czasopisma „Quaderni di Gestalt” (1985–2002), a od 2008 r. jest redaktorem naukowym „GTK Journal of Psychotherapy”.