Bieżąca

Akredytacja w EAP

5 września 2024

Z przyjemnością informujemy, że jesteśmy już na końcu długiej drogi uzyskania akredytacji w Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii (EAP).

Proces uzyskiwania akredytacji trwał bardzo długo bo ponad dwa lata. Złożenie wniosku, czyli wpisania środowiska pracy, zastosowanych rozwiązań i charakterystyki Instytutu do formularza było krokiem pierwszym.

Następnie, we wrześniu 2023, gościliśmy Komisję z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (PTP jest polską organizacją parasolową EAP, tzw. krajową umbrelą), którą reprezentowali pani Zofia Milska-Wrzosińska, pani profesor Barbara Józefik oraz pan dr Łukasz Müldner-Nieckowski. Komisja wizytowała Instytut, rozmawiała z właścicielami, studentami oraz nauczycielami zawodu. Trochę się denerwowaliśmy, myśląc o napiętych nastrojach panujących wówczas w środowisku polskich psychoterapeutów. Komisja była rzeczowa, spotkania przebiegały w atmosferze szacunku, zrozumienia, ciekawości i wymiany. Uzyskaliśmy akceptację Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego naszego programu i standardów szkoleniowych, bez której nie moglibyśmy kontynuować procedury akredytacyjnej.

Przedostatnim etapem była dwudniowa wizyta przedstawicieli Komisji ds. Standardów Szkoleniowych i Akredytacji z Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii, na koniec lipca 2024. Do Instytutu przyjechał prof. Eugenijus Laurinaitis, psychoanalityk z Litwy. Onlinowo towarzyszyła mu obecnie urzędująca Prezydentka EAP – pani Irena Bezić, gestaltystka z Chorwacji. Dzięki temu, że spędziliśmy wspólnie dwa dni, a prof. Eugenijus mówi piękną polszczyzną, mieliśmy czas na poznanie się, dogłębne rozmowy oraz wymianę myśli i różnych, choć często zbieżnych punktów widzenia. Pani Bezić i pan Laurinaitis zadecydowali, że pozytywnie rekomendują Instytut do uzyskania akredytacji.

Czekamy na listopad, kiedy wszyscy członkowie Komisji ds. Standardów Szkoleniowych i Akredytacji Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii spotykają się i zatwierdzają finalnie rekomendację. Liczymy, że nic nie zmieni się do tej pory i wrócimy do Was z dobrymi wieściami.

Ogromnie dziękujemy Studentom, Absolwentom oraz naszemu Zespołowi za wolontaryjne uczestniczenie na poszczególnych etapach: Dorocie Wiśniewskiej, Maciejowi Jakubowskiemu, Żanecie Sass-Gustkiewicz, Monice Pietrzak, Przemysławowi Jaskierskiemu, Aleksandrze Kolasiewicz, Barbarze Zając, Paulinie Ufel, Agnieszce Baldauf, Emilii Troc, Magnusowi d’Oldenburgowi oraz Agnieszce Wojtaszek, Hannie Palich, Monice Brzezińskiej-Okoń, Michałowi Kostrzewskiemu oraz Bogdanowi Korzeniowi.

Szczególnie podziękowania kierujemy do Oli Sękowskiej i Andrzeja Wrońskiego za dwuletni wysiłek i pracę włożoną w opracowanie i przygotowanie całości akredytacji.