Książka prof. Giovanniego Saloni, traktująca o terapii rodzin w podejściu Gestalt już niedługo ruszy do druku. Sprzedaż książki rozpoczniemy na wiosnę 2022, i dostępna będzie w naszym Sklepie Gestalt. Na końcu wpisu  znajdziesz anglojęzyczną wersję książki.

książka Umiejętności psychoterapeuty Gestalt

Otwarcie na nowe

Od niedawna w misję Instytutu wpisuje się wydawanie i rozpowszechnianie literatury fachowej czyli cecha charakterystyczna dla wiodących centrów edukacyjnych na świecie. Przez lata nie myśleliśmy o takim kierunku rozwoju, który przenosi działalność na poziom akademicki, przynosząc korzyści dla naszych studentów i absolwentów oraz całego polskiego środowiska psychoterapeutów.

Dwudziestolecie istnienia firmy, oraz czas pandemii, stworzyły przestrzeń na dostrzeżenie naszych zasobów: rozpoznawalność w międzynarodowym świecie gestaltowskim (co ułatwia kontrakty businessowe; zakup praw autorskich) oraz… wielką chrapkę na wprowadzanie niepublikowanych dotąd tytułów, które uważamy za istotne, ciekawe i propagujące wiedzę zawodową.

Pierwsze koty za płoty

Wydawanie książek przez podmioty, których główną działalnością jest edukacja, a nie publikowanie, nie jest prostą sprawą. Po 1. nie jest dochodowe. Po 2. wymaga zaangażowania czasowego i finansowego oraz budowy specjalnego ‘pionu’ w firmie. Po 3. konieczna jest pasja do przeszukiwania zagranicznych rynków wydawniczych oraz organizacji całego procesu wydawniczego. Nie jest łatwe stworzenie rozumiejącej się i dotartej grupy roboczej, która zajmuje się daną publikacją: pracuje się wielowątkowo i powoli, aby finalnym efektem była książka, którą dostarczamy Czytelnikowi.

Nie da się ustrzec przed błędami w toku prac. ‘Szkołę’ przeszliśmy przy pierwszej publikacji – Umiejętności psychoterapeuty Gestalt. Pomimo zapału ‘wydawniczych świeżynek’, ogromu poświęconego czasu, zaangażowaniu grupy fachowców merytorycznych i technicznych, książka finalnie jest piękna, lapidarna językowo, użyteczna i przyjazna czytającemu ale… niektóre egzemplarze (i jest ich zdecydowanie za dużo), rozklejają się. Zamiast super-książki mamy jedynie fajną z “ale…”. W dodruku oczywiście naprawiliśmy błąd ale pierwszych 1000 egzemplarzy poszło w świat takimi jakimi wyszły z drukarni.

“Taniec krzeseł i zaimków” czyli co dokładnie?

Taniec krzeseł i taniec zaimków. Gestaltowska terapia rodzin Giovanniego Saloni to książka specjalistyczna. Opisana koncepcja gestaltowskiej psychoterapii rodzin bazuje na włoskim modelu teorii Self. Jeśli nieznana jest Czytelnikowi, trudno będzie przyswoić i zastosować do praktyki wiedzę zawartą w publikacji. Dlatego poprosiliśmy Giovanniego o napisanie wstępu skierowanego do polskiego Czytelnika, w którym jasno wyjaśnia współczesne rozumienie teorii Self.

Grupa robocza “Tańca” składa się z kilku osób: Ani Hardek – nieocenionej tłumaczki języka angielskiego; Edyty Żmudy – redaktorki naczelnej Charakterów i naszej redaktor naczelnej; Jolanty Królas – specjalistki z artystycznym zacięciem, która zajmuje się całościowo opracowaniem graficznym książki. To także Iwona Wiacek – włoska gestaltystka czyli tłumaczka merytoryczna; Dominika Oliwa – wspierająca językowo Annę Hardek w procesie tłumaczenia oraz Zofia Pierzchała – która podjęła się funkcji redaktor merytorycznej.

‘Last but not least…’ liczne osoby zaangażowane w proces wydawniczy: tj.: korektorzy, pracownicy Poligrafii UE w Krakowie czy tłumaczka literatury pięknej czyli wierszy. I wreszcie osoba pisząca te słowa czyli Aleksandra Sękowska, która jest mózgiem naszego Wydawnictwa, od ‘A’: może byśmy pomyśleli o takim tytule? do ‘Z’: książka trafia do Was, Czytelników.

Książka przyjazna Czytelnikowi

Wydanie “Tańca” zbliża się wielkimi krokami. Kto miał okazję poznać Giovanniego osobiście nie ma wątpliwości, że jest to jeden z największych umysłów Gestaltu współczesnych czasów. Pomimo dość poetyckiego i anegdotycznego stylu pisania, który nie wszystkim pasuje, Giovanni pozostaje klarowny i jasny w przekazie. Książkę czyta się z przyjemnością i niewiele jest momentów typu: hmmm… a co tu Autor miał na myśli?

Głęboko wierzę, że nawet specjalistyczna literatura powinna być dla Czytelnika zrozumiała, spójna i zapraszająca do kontaktu, i taka jest ta książka. A nade wszystko traktująca o rodzinie – temacie ważnym, współczesnym i coraz częściej pojawiającym się w gabinetach. Niniejszym dostajecie w swoje ręce znakomite narzędzie do pracy z rodzinami w sposób integralny, humanistyczny i gestaltowski.

Aleksandra Sękowska