Obowiązkowa pozycja na półce każdego psychoterapeuty Gestalt już wkrótce w sprzedaży. Książka ta zyskała popularność jako podstawowy podręcznik dla terapeutów w wielu krajach. W kompleksowy sposób obejmuje istotne zagadnienia pracy gabinetowej.

książka Umiejętności psychoterapeuty Gestalt

Książka została przetłumaczona przez Annę Hardek, a zredagowana merytorycznie przez Andrzeja Wrońskiego. Redaktorkami naczelnymi są Halina Baszak-Jaroń oraz Edyta Żmuda. Wstęp do polskiego wydania napisała Zofia Pierzchała. O konsultację merytoryczną poszczególnych rozdziałów zostali poproszeni: Katarzyna Sekutowicz i Marta Łuczyńska, Dorota Węgrzyn oraz Anna Prokop-Dorner i Jarosław Wasielewski.

Publikacja składa się z dwóch części: ‘Terapia Gestalt w praktyce’ oraz ‘Praktyka psychoterapeutyczna – zagadnienia zaawansowane’. Dla osób ciekawych zawartości spis rozdziałów kształtuje się następująco: Pierwsze kroki, Fenomenologia i teoria pola, Świadomość, Relacja terapeutyczna, Ocena i diagnoza, Planowanie terapii, Zwiększanie wsparcia, Wstyd, Różnica i różnorodność, Eksperymentowanie, Kontakt, Niedokończone sprawy, Przeniesienie i przeciwprzeniesienie, Proces ucieleśniony, Praca ze snem, Kończenie podróży, Ocena i zarządzanie ryzykiem, Budowanie zasobów klienta, Depresja i lęk, Trauma – ocena i stabilizacja, Trauma – przepracowanie i integracja, Terapia krótkoterminowa, Praca przez internet, Duchowość w psychoterapii, Dylematy etyczne, Badania naukowe.

Charlotte Sills

Charlotte Sills

Współautorka książki

Jest brytyjską psychoterapeutką, superwizorką i konsultantką, certyfikowaną w UKCP oraz BACP. Prowadzi praktykę kliniczną od 1979 roku. Jest autorką wielu publikacji z zakresu counsellingu i psychoterapii m.in. „Introduction to Gestalt” z Philem Lapworthem i Billem Desmondem (2012) oraz „Coaching Relationships” z Erykiem de Haanem (2012). Pracuje na stanowisku profesora coachingu w Szkole Biznesu w Ashridge. W Instytucie Metanoia na Uniwersytecie Middlesex wykłada psychoterapię oraz jest członkinią komisji ds. badań naukowych.
Charlotte uważa, że w każdym ludzkim systemie – od przyjaźni po organizację – najważniejszy w relacjach jest człowiek. Gestalt, jako podejście psychoterapeutyczne, pomaga budować efektywne i dające pełnię życia relacje.

Phil Joyce

Phil Joyce

Współautor książki

Jest brytyjskim psychoterapeutą, superwizorem i konsultantem. Od 1979 roku pracuje w różnych placówkach związanych ze zdrowiem psychicznym. Posiada kwalifikacje w dziedzinie psychiatrii środowiskowej. Ma ogromne doświadczenie w pracy w multidyscyplinarnych zespołach zajmujących się osobami z zaburzeniami psychicznymi. Jest akredytowanym superwizorem i konsultantem techniki EMDR. Prowadzi zajęcia z zakresu psychoterapii Gestalt w londyńskim Instytucie Metanoia na Uniwersytecie Middlesex.
Gestalt daje Philowi nowe perspektywy i energię w odniesieniu do obu obszarów jego zainteresowań: leczeniu traumy i transpersonalnych wymiarów ludzkiego doświadczenia.