Aktualności

Bieżąca

Ważny list w sprawie ZG-PPP

tekst na podstawie postu Zarządu Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego na FB, z dnia 23 marca 2025

Zapoznaj się z listem Zarządu Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do szerokiego grona członków PTP. List mówi o pracach podjętych przez Zarząd Główny PTP bez konsultacji ze środowiskiem psychoterapeutów i superwizorów swojej własnej organizacji. Te działania są niezmiernie ważne dla wszystkich osób, które uczą się w ośrodkach akredytowanych – takich jak Instytut, ale też dotyczą wszystkich aktualnych lub przyszłych kandydatów do Egzaminu Certyfikacyjnego w PTP.

Nie zgadzamy się, aby Zarząd wybrany przez Walne Zgromadzenie jako rezprezentant wszystkich członków Towarzystwa, a nie decydent!, podejmował jakiekolwiek istotne działania bez wiedzy i zgody większości.

„Koleżanki i Koledzy;

Psychoterapeuci i Superwizorzy Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,

Przesyłamy do Waszej wiadomości informację na temat prac toczących się już od pewnego czasu w Polskim Towarzystwie Psychologicznym, realizowanych przez Zarząd Główny naszego Towarzystwa. Prosimy o jak najszersze przekazywanie tego pisma tak, by psychoterapeuci i studenci szkolący się w psychoterapii w ośrodkach rekomendowanych przez PTP mogli dowiedzieć się o procesie, który odbywa się bez zasięgania opinii środowiska.

Polskie Towarzystwo Psychologiczne posiada prawie 30-letnią tradycję w organizacji środowiska psychoterapeutycznego. W roku 1995 rozpoczęła działalność Komisja Licencyjna Psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychoterapeutów, która poźniej zmieniła nazwę na Komisję Certyfikatów. 28 lutego 1997 roku odbyło się zebranie założycielskie Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, w którym uczestniczyło 35 psychoterapeutów reprezentujących szereg środowisk z różnych części naszego kraju. Były to osoby znane w swoich środowiskach, pełniące role superwizorów, autorytetów w dziedzinie psychoterapii. Jako członkowie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uznali, że konieczne jest stworzenie przestrzeni dla psychologów trudniących się psychoterapią, miejsca referencyjnego tworzącego profesjonalne standardy, wspierającego Komisję Certyfikatów w tworzeniu systemu i kryteriów certyfikowania psychoterapeutów i superwizorów psychoterapii. Opracowano system rekomendacji dla ośrodków szkolących w zakresie psychoterapii, powołano Komisję Etyki wraz ze stworzeniem Kodeksu Etycznego Psychoterapeuty w PTP.

W pracach dotyczących rozwoju polskiej psychoterapii, środowisko Polskiego Towarzystwa Psychologicznego ma swoje niewątpliwe miejsce, co od kilkunastu lat widać również w czasie organizacji tzw. Trójkonferencji. Są one swoistym świętem polskiej psychoterapii, miejscem spotkań polskich psychoterapeutów, wymiany poglądów, uznaniem dorobku wielu pokoleń polskich psychoterapeutów, będących często niekwestionowanymi autorytetami w swojej dziedzinie. Wielu spośród nich to członkowie naszego Towarzystwa. W ostatniej trojkonferencji (październik 2025) wzięło udział przeszło 1200 osób.

W dotychczasowej tradycji sprawy psychoterapii omawiane były w ścisłej współpracy z osobami uznawanymi za specjalistów w tej dziedzinie, do których zaliczali się superwizorzy psychoterapii. Wprowadzanie zmian i modyfikacji poprzedzano konsultacjami ze środowiskiem certyfikowanych psychoterapeutów i superwizorów, których doświadczenie, wiedza, ale i pozycja społeczna w środowisku psychoterapeutycznym były uznawane przez całe Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Obecne zmiany, jakie są wprowadzane w zakresie psychoterapii w obrębie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, ale przede wszystkim sposób ich wprowadzania, z pominięciem 30-letniej tradycji, powodują konsternację i wątpliwość. Wątpliwości nasilają się po zapoznaniu się z proponowanymi kierunkami zmian w systemie certyfikowania psychoterapeutów i superwizorów. Zaskakuje fakt, że zmiany w zakresie psychoterapii proponowane są bez konsultacji ze specjalistami w tej dziedzinie, a w szczególności z superwizorami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pominięto również Zarząd Sekcji Psychoterapii PTP, Komisję Certyfikatów i Komisję Odwoławczą PTP.

Na naszych oczach usiłuje się decydować o nas, ale bez nas
Zarząd Główny PTP robi wiele, by stracić zaufanie środowiska.

Zarząd Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego”