Agnieszka Golda-Gorazda poleca

“Cukry”

Dorota Kotas pisze: „Bardzo lubię podwójny znak zapytania. Oznacza on dla mnie tyle, że naprawdę chcę wiedzieć i że to nie jest ot takie sobie zwykłe pytanie”. Jak żyje się w rodzinie, która cię nie rozumie, wśród rówieśników, którzy są zdziwieni twoim zachowaniem i reagują odrzuceniem, w społeczeństwie, w którego nomy nie mieścisz się?? Przeczytajcie tę książkę by zanurzyć się w świecie Kotas, która wpuszcza czytelników do swojej głowy i pokazuje swój sposób odbioru rzeczywistości. Książka jest poetycka, autorka opisuje w niej swój świat zbudowany na wrażeniu, że oblała egzamin na bycie prawdziwą osobą, otwarcie wyznając, że w dzieciństwie życia uczyła się z telenoweli, a co tydzień była inną postacią.
Następnie polecam Dziewczynę w spektrum. Ewa Furgał opisuje swoje życie osoby w spektrum autyzmu jednocześnie podając niezłą pigułkę wiedzy na temat ASD/ASC w kolejnych rozdziałach – o spektrum autyzmu u kobiet, relacjach, emocjach, ciele, pasjach, uwikłaniu w płeć i seksualność.
Obie autorki są rzeczniczkami osób nieneurotypowych, obie w wieku dorosłym zostały zdiagnozowane jako osoby z zespołem Aspergera i ta diagnoza przyniosła im ulgę.