Agnieszka Wojtaszek poleca
“Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem”
Jak pisze dr. Marek Kaczmarzyk, Strefa napięć jest perspektywą spojrzenia na znane nam sprawy z nieznanej, być może, perspektywy. Sposób, w jaki spojrzymy na siebie czytając książkę, uwzględnia trzy zasadnicze konteksty: współczesnej neurobiologii, pochodzenia i kultury.
Nasze życie społeczne jest strefą napięć. Stefa napięć jest swoistym krótkim przeglądem powodów występowania konfliktów społecznych i międzypokoleniowych. W znanych nam strefach napięć, zwłaszcza domowych i szkolnych, nie ma zjawiska bardziej fascynującego i intrygującego niż nastolatek. Autor książki stara się wyjaśnić skąd biorą się zachowania nastolatków. W książce znajdziesz rozważania dotyczące rodzicielskiej miłości i jej znaczenia dla rozwoju mózgów naszych dzieci. Zrozumiesz, co z neurobiologicznej perspektywy oznacza dzielenie z kimś świata i czego możemy się po sobie nawzajem spodziewać. Poczytasz o biologii naszego współodczuwania, empatii i praktycznym znaczeniu wzajemnego zrozumienia. Dowiesz się o mózgu społecznym i, czytając ją, zastanowisz się, co oznacza dojrzałość z neurobiologicznej perspektywy.
Okres dojrzewania jest szczególnym czasem w rozwoju człowieka, my, terapeuci, często szukamy odpowiedzi na pytanie, jak wspomagać nastolatka w obliczu kryzysu dojrzewania i wobec trudu stawania się dorosłym. Nastolatki wywołują w nas, dorosłych, często frustrację, złość czy poczucie winy. Raczej nie kojarzą się z czymś kruchym, co należy chronić. Jednak z punktu widzenia neurobiologii nastolatek okazuje się być delikatnym i podatnym na zranienie systemem, który właśnie w tym czasie stara się pozbierać po gwałtownym kryzysie rozwojowym. Jak możemy mu pomagać w stawaniu się sobą? Jaka jest neurobiologia naszych konfliktów? Jak je współtworzymy? Książka niezwykle ważna z perspektywy opiekuna, psychoterapeuty i wychowawcy.