Marcin Grabowski

Szkoła Psychoterapeutów, Absolwent

Miejsce urodzenia

Kraków

Książki, które polecam

Eric-Emmanuel Schmitt – Kobieta w lustrze

Ulubiony cytat

Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.
Carl Gustav Jung

Czego ludzie o Tobie nie wiedzą, a byliby zaskoczeni wiedząc?

Uwielbiam w nowym miejscu gubić się i odnajdywać drogę bez mapy.

Sprawa, która jest dla Ciebie ważna i poświęcasz jej czas i energię

Aktywnie uczestniczę w budowaniu miejsc przyjaznym osobom mierzących się z wykluczeniem społecznym.

Dlaczego wybrałeś Instytut?

Ważne było dla mnie by móc uczyć się tego czego sam doświadczyłem w miejscu, w którym wszystko co dobre w Gestalcie się rozpoczęło. Pozwoliło mi to przekuć pasję i wiedzę w rzeczywisty zawód.

Twoje ulubione dotychczasowe zajęcia

Praca z ciałem w psychoterapii Gestalt oraz warsztaty prowadzone przez włoskich gestaltystów.

Czego nauczyłeś się od innych studentów i jaką radę dałbyś młodszym kolegom?

Nauczyłem się, że wśród osób otwartych i autentycznych gotowych dać i wziąć wsparcie wzrasta się najlepiej.
Rada… Zaufaj sobie. Korzystaj z okazji pracy na środku. Doceniaj feedback.

Kto był Twoim ulubionym nauczycielem i dlaczego?

Dorota Węgrzyn, która sprawiła, że jej pasja i empatia, a także otwartość na drugiego człowieka, mogą dać okazję drugiej osobie na zmianę. Do tego niesamowita gotowość i wiedza Zofii Pierzchały.

Jak potoczyła się Twoja ścieżka kariery, odkąd skończyłeś Szkołę?

Po zakończeniu Szkoły większy akcent położyłem na praktykę i wzbogacanie swojej wiedzy w ramach warsztatów ukierunkowanych na to z jaką tematyką spotykam się w gabinecie. Dołączyłem do zespołu Centrum Psychoterapeutycznego Przestworza. Zaangażowałem się również w tłumaczenie publikacji włoskich gestaltystów, którzy cenieni są za ich wkład w rozwój mojego podejścia.
Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Prowadzę psychoterapię klientów indywidualnych i par w języku polskim i włoskim. Poszerzam swoją wiedzę z zakresu EMDR i seksuologii na SWPS w Katowicach. Uczestniczę w projektach związanych z przeciwdziałaniem szeroko rozumianej dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną.

Filozofia pracy

Od ponad 10 lat towarzyszę ludziom w zmianie i poznawaniu siebie. Ważny jest dla mnie w relacji terapeutycznej szacunek i zrozumienie dla świata drugiej osoby. Uważam, że każdy człowiek ma w sobie wiele możliwości, dzięki którym jest w stanie tworzyć satysfakcjonujące go relacje z innymi osobami, a także żyć w zgodzie ze sobą. Wierzę, że doświadczenie bezpiecznej relacji terapeutycznej pozwala na odkrycie tego kim rzeczywiście ktoś jest, uwalnia i służy otwarciu na nowe.