Kraków

11-13 listopada 2022

Brat dla Narcyza

Rodzeństwo w terapii Gestalt

dr Simona Landi

Psychoterapeutka i superwizorka Gestalt

Więzi i relacje w rodzeństwie to temat aktualny i bardzo często ujawniany w trakcie trwania terapii. Ten obszar w pracy gabinetowej jest nowatorski: Judy Dunn – jedna z czołowych ekspertek relacji siostrzanych/braterskich – datowała pierwsze i systematyczne obserwacje więzi w rodzeństwie dopiero w początkach lat 80. XX wieku! Kilka lat temu, Instytut Terapii Gestalt Kairos GTK z Włoch powołał grupę psychoterapeutów badającą ten obszar w praktyce klinicznej. Efektem ich prac jest szereg publikacji specjalistycznych oraz książki “Brat dla Narcyza”. Jednocześnie włączono zajęcia tematyczne do podstawowego szkolenia z zakresu Gestalt. Simona wykłada przedmiot “Relacje rodzeństwa w terapii Gestalt” na 2 i 3 roku Szkoły Psychoterapii w GTK.

„Rodzeństwo jest w rzeczywistości zawsze obecne w terapii, ale nieobecne w teorii i praktyce klinicznej”

Gestalt podkreśla znaczenie relacji równoważnych w wychowywaniu rodzeństwa (Simona nazywa je horyzontalnymi), które mają duże znaczenie w kształtowaniu stylu charakteru osoby oraz w rozwoju jej psychopatologii. Ocena terapeutyczna zawsze odnosi się do doświadczeń i historii klienta z rodzicami. Jednak chcąc uzyskać pełny obraz musi obejmować także doświadczenia i historię klienta z rodzeństwem. Niektóre strukturalne aspekty bycia siostrą i/lub bratem oraz jakość relacji w rodzeństwie są niezwykle istotne. Stanowią wskazówki dla psychoterapeuty do zrozumienia klienta: wyboru partnerki/a, wątków rodzicielstwa czy współrodzicielstwa, psychopatologii czy aktualnych relacji w pracy i środowisku, które współtworzy.
Terapia Gestalt wskazuje na ogromny potencjał więzi wytworzonych w rodzeństwie, jako niedostrzeganego zasobu we współczesnej dobie rozdrażnienia i rozdęcia ego jednostek, charakterystycznego dla zachodnich społeczeństw.

W trakcie warsztatu:

  • poznasz i pogłębisz teorię;
  • nabędziesz narzędzia terapeutyczne z zakresu relacji pomiędzy rodzeństwem, użyteczne podczas sesji indywidualnych, rodzinnych lub pracy z rodzeństwem;
  • wzbogacisz swoje kompetencje terapeutyczne;
  • otrzymasz przetłumaczone na język polski: artykuł Paoli Aparo „Poza Edypem. Brat dla Narcyza” oraz materiał prezentowany podczas wykładu przez Simonę.

Simona będzie pracować na przypadkach z własnej praktyki klinicznej i zaproponuje ćwiczenia, celem ugruntowania zdobywanej na bieżąco wiedzy. Jest elastyczna na potrzeby uczestników – możecie wspólnie zdecydować czy jest miejsce na superwizję.

Warsztat odbędzie się w Krakowie.
Piątek – 10.00-14.00 i 15.30-19.30
Sobota – 9.00-13.00 i 14.30-18.30.
Niedziela – 9.00-13.00.
Ilość godzin szkoleniowych: 25.
Koszt uczestnictwa: 1400 zł. Do 17 października mamy dla Ciebie 10% upustu cenowego.
Warsztat prowadzony jest w języku włoskim, z tłumaczeniem na język polski.

Na warsztat zapraszamy studentów psychoterapii ostatnich lat programów szkoleniowych oraz praktykujących psychoterapeutów. Warsztat otwarty jest dla psychoterapeutów podejść innych niż Gestalt, w szczególności pracujących z rodzinami.

Poznaj Simonę i posłuchaj jak mówi o swoim warsztacie:
dr Simona Landi

dr Simona Landi

psychoterapeutka i superwizorka Gestalt, nauczyciel zawodu w Instytucie Terapii Gestalt Kairos

Ukończyłam psychologię i studia specjalizacyjne z zakresu psychoterapii Gestalt w Instytucie GTK Kairos, gdzie aktualnie pracuję jako terapeutka rodzin i par, stosując model Gestaltowskiej Terapii Rodzin.
Od 2021 roku jestem wykładowcą w Instytucie Czteroletnich Kursów Specjalizacyjnych w Psychoterapii MIUR z siedzibą w Rzymie – uczę o relacjach w rodzeństwie i o niepełnosprawności. Od 2006 roku jestem członkinią Rady Dyrektorów Centrum Badań Neurorehabilitacyjnych CNAPP w Rzymie i pracuję jako specjalistka w zespole diagnostycznym, psychoterapeutka, superwizorka oraz trenerka w zakresie zaburzeń rozwojowych, neurorozwojowych i upośledzenia umysłowego. Od 2014 roku jestem koordynatorką i dyrektorką naukową San’Eusanio Center (Rieti), stowarzyszenia zrzeszającego dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jestem członkinią stowarzyszenia zawodowego PLP Psychologowie, a od 2021 r. prezydentką regionu Lazio. Zorganizowaliśmy wiele akcji informacyjnych; promowaliśmy dobre praktyki w placówkach psychologicznych, w tym poprzez naukowe panele interdyscyplinarne.
Jestem autorką publikacji i artykułów na temat relacji w rodzeństwie oraz niepełnosprawności. Od 2006 roku zajmuję się superwizją, szkoleniami i nauczaniem psychoterapii Gestalt we Włoszech i za granicą. W praktyce klicznicznej pracuję z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i rodzinami w podejściu Gestalt. Prowadzę terapie indywidualne, koterapię par i rodzin oraz grupy psychoedukacyjne i terapeutyczne z dorosłymi i dziećmi.