Kraków

kwiecień 2025

Dorota Węgrzyn

Doświadczenie samotności

Praca terapeutyczna z klientami z różnych generacji

Hanna Palich i Marek Jawor

Współcześnie, klienci/pacjenci często trafiają do gabinetów z doświadczeniem głębokiej samotności. Objawia się ona w postaci różnych symptomów: depresyjnych, lękowych, ataków paniki, zespołów nadpobudliwości, poczucia straty czy kryzysu relacyjnego. W poszczególnych pokoleniach samotność uzewnętrznia się w odmienny sposób: inaczej u młodzieży i młodych dorosłych (Generacja Z i Alpha), u dorosłych (Generacja Y i X) oraz u seniorów (Baby Boomers, Silent Generation). Podczas warsztatu chcemy skupić się na różnicach w przeżywaniu doświadczenia samotności w kolejnych generacjach klientów. Warsztat opiera się o 3 filary.

Filar 1. Wiedza

Nasz model pracy z samotnością bazuje na dwóch osiach. Pierwsza to rodzaje samotności znajdujące się u podłoża objawów zgłaszanych przez pacjentów. Druga to wiedza z zakresu przemian społeczno-kulturowych, mających wpływ na ewolucję problematyki pacjentów różnych generacji. Będziemy się odwoływać do teorii i praktyki psychoterapii Gestalt oraz do współczesnych rozważań z zakresu filozofii egzystencjalnej i społecznej.

Filar 2. Doświadczenie

Uczestnicy warsztatu będą przyglądać się różnym obliczom samotności w perspektywie zmieniającej się dynamiki społeczno-kulturowej, na przykładzie swoich pacjentów. Będziemy zachęcać do opisowego, a nie oceniającego podejścia do tych różnicujących przeżyć oraz do próby ich zrozumienia. Na podstawie proponowanych doświadczeń uczestnicy pogłębią relacyjny sposób pracy z osamotnionymi klientami. Będą mogli zatrzymać się i poszukać własnej, egzystencjalnej odpowiedzi i postawy wobec różnych odsłon samotności. W spotkaniu z klientem doświadczającym samotności będą potrafili pozostawać w kontakcie i wspierać Drugiego w procesie zdrowienia.

Filar 3. Osoby prowadzące

Siłą warsztatu jest relacyjne, fenomenologiczne i zupełnie autorskie podejście do współczesnego człowieka dwójki Gestaltystów. Dokładnie przemyślany i ustrukturyzowany projekt realizować będą Hanna Palich, terapeutka i superwizorka oraz Marek Jawor, terapeuta i doktor filozofii. Hanię i Marka łączy silnie egzystencjalny sposób pracy z klientami/pacjentami i humanistyczne podejście do człowieka. Wielokrotnie już ze sobą wsółpracowali, a w swoim myśleniu i działaniu terapeutycznym są komplementarni.

Warsztat odbędzie się w Krakowie.
Piątek – 10.00-14.00 i 15.30-19.30
Sobota – 9.00-13.00 i 14.30-18.30.
Niedziela – 9.00-13.00.
Ilość godzin szkoleniowych: 25.
Koszt uczestnictwa: 1700 zł (płatność możliwa w dwóch ratach).
Liczebność grupy: 20 osób.
Na warsztat zapraszamy psychoterapeutów różnych modalności oraz studentów praktykujących już jako psychoterapeuci.

Doskonały warsztat! Hania i Marek stworzyli przestrzeń do głębokiego wglądu w siebie, mój warsztat terapeutyczny oraz świat klientów. Dziękuję za Waszą relacyjną obecność w dojmującym temacie współczesnej samotności.

Podejście prowadących do doświadczenia samotności jest unikatowe. Prawdziwie gestaltowskie, w kontakcie, w dialogu. Wiele zyskałam, bardzo wartościowy czas. 

Opinie uczestników warsztatu

Hanna Palich

Hanna Palich

psychoterapeutka i superwizorka Gestalt

Hania we współpracy z zespołem Instytutu, w oparciu o fundamentalne wartości psychologii humanistycznej, pracuje jako superwizorka pracy terapeutycznej i treningu psychologicznego oraz jako nauczyciel zawodu. Prowadzi psychoterapię dla osób, które przeżywają kryzysy życiowe, cierpią z powodów swojej egzystencji, pragną ukojenia i nadziei na zmianę. Pomaga osobom w oparciu o fenomen kontaktu relacyjnego i ich potrzebę odszukania sensu w swoim życiu. Przyjmuje klientów w Przemyślu. W Szkole Psychoterapeutów Gestalt prowadzi zajęcia z teorii psychoterapii Gestalt, proces grupowy oraz superwizję.

Marek Jawor

Marek Jawor

psychoterapeuta Gestalt, filozof egzystencjalny

Prowadzi terapię krótkoterminową i długoterminową osób dorosłych i młodzieży. Specjalizuje się w pracy z osobami LGBT+ dotkniętymi stresem mniejszościowym. Współczesna psychoterapia Gestalt podejmuje wyzwanie pomocy klientom uwikłanym w problemy zmiennej i niestabilnej ponowoczesności, dlatego sięga do swojego warsztatu filozoficznego. W pracy naukowej koncentruje się na możliwości aplikacji rozważań prowadzonych na gruncie współczesnej fenomenologii i hermeneutyki do psychoterapii Gestalt. Pracuje on-line, a stacjonarnie w Alicante w Hiszpani. W Szkole Psychoterapeutów Gestalt prowadzi zajęcia z filozofii.