Warszawa

21-23 stycznia 2022

Eksperyment gestaltowski

Technika pracy terapeutycznej z parą

Zofia Pierzchała

Psychoterapeutka i superwizorka Gestalt
dyrektor merytoryczna IIPG

Eksperyment jako metoda terapeutyczna w psychoterapii Gestalt ma moc interpretacji psychodynamicznej, choć różni się zasadniczo postawą terapeuty oraz paradygmatem teoretycznym.

Terapeuta Gestalt w dialogu z klientami, wyłania aktualny problem pary. Klaryfikuje wypowiedzi dwojga w kierunku decyzji, że ten konkretny, nazwany problem, określony obszar konfliktu, domaga się zmiany. Zmiany koniecznej by zaistniała nowa jakość emocji i komunikacji między nimi. Częstym zarzewiem konfliktu pary są przekonania partnerów typu: „nigdy mnie nie doceniasz”, „zawsze mnie krytykujesz”, „nie jestem dla ciebie ważna/ważny”, „nie szanujesz mnie”. Założenie teoretyczne jest takie, że za tymi i podobnymi przekonaniami stoją ‘figury’ zapomniane, najczęściej rodzicielskie, które budowały w dziecku poczucie gorszości, niekochania, bezwartościowości itp., itd. Dorośli najczęściej nie pamiętają o własnych doświadczeniach z dzieciństwa, ale ich emocje aktualizują się z niepohamowaną siłą w związku. Niemal automatycznie. Uchwycenie ‘cienia przeszłości’ w emocjach, przeświadczeniach, w powtarzających się motywach kłótni stanowi początek możliwości zmiany w relacji, wyjścia z konfliktu.
Założenia filozoficzne określił Martin Buber, charakteryzując relację pomiędzy dwojgiem na płaszczyźnie „Ja-Ty” oraz „Ja-To”. W pracy terapeutycznej terapeuta identyfikuje płaszczyznę „Ja-To”, czyli latami utrwaloną adaptację indywidualną jako przyczynę wzajemnych pretensji, obrażeń, braku miłości, oddalenia… Poprzez eksperyment gestaltowski, terapeuta pomaga odkrywać płaszczyznę „Ja-Ty”.

W trakcie warsztatu uczestnicy pracować będą nad:
• wyłanianiem problemu do pracy podczas sesji;
• ćwiczeniem klaryfikacji;
• projektowaniem eksperymentu gestaltowskiego;
• przeprowadzaniem eksperymentu;
• asymilacją i omówieniem efektów pracy terapeutycznej.

Warsztat odbędzie się w Wilanowskiej Pracowni Psychoterapii w Warszawie.
Piątek – 10.00-13.00 i 14.30-19.00
Sobota – 9.00-13.00 i 14.30-19.00
Niedziela – 9.00-13.00.
Ilość godzin szkoleniowych: 20.
Koszt uczestnictwa: 1200 zł.
Liczebność grupy: 15 osób.
Na warsztat zapraszamy studentów psychoterapii oraz psychoterapeutów.

Struktura była bardzo wspierająca dla uczenia się. Doskonałe materiały umożliwiają już po warsztacie ugruntowanie treści. Ogromna porcja wiedzy, praktyczne ćwiczenie umiejętności oraz superwizja.

Świetna prezentacja Zosi Pierzchały, jej ciepło, intuicja, wiedza bardzo mnie pociagnęły.

Prowadząca przekazała ogrom wiedzy praktycznej i terapeutycznej. Warsztat był uporządkowany i zapraszający do aktywności. Podziwiam Zosię i Jej podejście do człowieka.

Opinie uczestników warsztatu z Zofią

Zofia Pierzchała

Zofia Pierzchała

psychoterapeutka i superwizorka Gestalt, nauczyciel zawodu w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt

Jest psycholożką kliniczną – absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1983 r. związana z psychoterapią Gestalt. Pod okiem mgr Jerzego Nałęcz-Nieniewskiego uczyła się prowadzenia psychoterapii indywidualnej i grupowej dla osób dorosłych. W latach 1989-2001 współtworzyła Instytut Terapii Gestalt. Przez wiele lat była wykładowczynią na Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego. Od 2001 do czerwca 2021 roku pełniła rolę egzaminatorki w Komisji Certyfikacyjnej PTP.
W maju 2001 roku, wraz z Dorotą Węgrzyn, utworzyły Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt, którego Zofia jestem dyrektorką. Od wielu lat prowadzi praktykę psychoterapeutyczną, jest nauczycielem zawodu i superwizorem treningu psychologicznego oraz psychoterapii. Prowadzi autorskie warsztaty specjalistyczne dla psychoterapeutów.