1-3 października 2021

Zofia Pierzchała

Psychoterapeutka i superwizorka Gestalt
dyrektor merytoryczna IIPG

W modalności Gestalt pracujemy z klientami poprzez ciało wykorzystując wiedzę anatomiczną, neurologiczną i psychologiczną oraz metodologię w oparciu o typologię obronną charakteru Wilhelma Reicha, w wersjii opracowanej przez Josepha Cassiusa. Obserwacja fenomenologiczna oddechu, postawy ciała, ruchu, połączona z teorią rozwojowo-charakterologiczną pozwalają terapeucie sformułować problematykę kliniczną klienta i na jej podstawie budować strategie pomocy terapeutycznej. Wczesnodziecięce deficy rozwojowe pozostawiają ślady w ciele: w napięciu mięśni, sposobie poruszania się, przepływie bądź zablokowaniu energii życiowej Osoby – to główny aspekt tego podejścia. Odczytanie tych cielesnych sygnałów, praca nad ekspresją ruchu i wyrażeniem emocji w nich zamkniętych, prowadzi do uwolnienia zablokowanej energii, niewyrażonych potrzeb. W efekcie do przywrócenia przepływu, ciepła, elastyczności, życia. Warsztat podzielony jest na 2 części: teoretyczną, z wykorzystaniem prezentacji power-point oraz praktyczną, w której uczestnicy praktykują torowanie oddechu, odkrywając cielesne zablokowania lub ograniczenie swobodnego oddechu. Układają strategie terapeutyczne zmierzające do przepracowania zidentyfikowanego problemu, aby finalnie skonstruować korektywne doświadczenie z klientem. Uczestnicy warsztatu podejmują rolę terapeuty i klienta.

Warsztat odbędzie się w Krakowie.
Piątek – 10.00-14.00 i 15.30-19.30
Sobota – 9.00-13.00 i 14.30-18.30.
Koszt uczestnictwa: 950 zł.
Maksymalna liczba uczestników na tym warsztacie to 16 osób.

Na warsztat zapraszamy studentów psychoterapii ostatnich lat programów szkoleniowych oraz praktykujących psychoterapeutów. Warsztat otwarty jest także dla psychoterapeutów innych niż Gestalt podejść, a zianteresowanych pracą terapeutyczną z klientem poprzez ciało.

Struktura była bardzo wspierająca dla uczenia się. Doskonałe materiały umożliwiają już po warsztacie ugruntowanie treści. Ogromna porcja wiedzy, praktyczne ćwiczenie umiejętności oraz superwizja.

Świetna prezentacja Zosi Pierzchały, jej ciepło, intuicja, wiedza bardzo mnie pociagnęły.

Prowadząca przekazała ogrom wiedzy praktycznej i terapeutycznej. Warsztat był uporządkowany i zapraszający do aktywności. Podziwiam Zosię i Jej podejście do człowieka.

Opinie uczestników warsztatu z Zofią

Zofia Pierzchała

psychoterapeutka i superwizorka Gestalt, nauczyciel zawodu w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt

Jest psycholożką kliniczną – absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1983 r. związana z psychoterapią Gestalt. Pod okiem mgr Jerzego Nałęcz-Nieniewskiego uczyła się prowadzenia psychoterapii indywidualnej i grupowej dla osób dorosłych. W latach 1989-2001 współtworzyła Instytut Terapii Gestalt. Wieloletnia wykładowczyni na Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego. Przez 10 lat, do czerwca 2021 roku, pełniła funcję egzaminatorki w Komisji Certyfikacyjnej PTP.
W maju 2001 roku, wraz z Dorotą Węgrzyn, utworzyły Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt, którego Zofia jestem dyrektorką. Od wielu lat prowadzi praktykę psychoterapeutyczną, jest nauczycielem zawodu i superwizorem treningu psychologicznego oraz psychoterapii. Prowadzi autorskie warsztaty specjalistyczne dla psychoterapeutów.