Adam Matuszkiewicz

kamila-kostrzewska-psychoterapeutka

Psychoterapeuta i superwizor Gestalt. Pełni funkcję opiekuna na 2. i 3. roku Szkoły w Krakowie. Prowadzi zajęcia z praktyki Gestalt

Jestem absolwentem studiów magisterskiech ze specjalnością pedagogika na Uniwersytecie Opolskim oraz podyplomowych studiów na wydziale teologii KUL, w zakresie profilaktyki i psychoterapii uzależnień. Kształcenie zawodowe kontynuowałem rozwijając kompetencje terapeutyczne i trenerskie potwierdzone certyfikatem specjalisty terapii uzależnień i rekomendacją trenerską. Ukończyłem Szkołę Psychoterapeutów i Trenerów Grupowych w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt, pięcioletnie Szkolenie Całościowe Systemowo-Psychodynamiczne oraz Szkołę Superwizorów w IIPG.
Posiadam 20-letnie doświadczenie w psychoterapii, którą zaczynałem od pracy z osobami uzależnionymi, doświadczającymi kryzysów egzystencjalnych. Tworzyłem autorskie programy pomocy w formie terapii grupowej oraz warsztatów i treningów o charakterze rozwojowym. Od wielu lat skupiam się na pracy w gabinecie, zajmując się psychoterapią osób dorosłych, par i rodzin.
Głęboko wierzę, że doświadczenie kryzysu na poziomie osobistym jest ogromną szansą, a relacja terapeutyczna jest sytuacją, w której ta szansa może zaistnieć i zostać spożytkowana. Moje myślenie o psychoterapii ciągle ewoluuje, staram się myśleć w kategoriach integrowania różnych podejść na rzecz pracy z osobą. Jestem przekonany, że każdy człowiek posiada możliwości samorozwoju, a psychoterapia jest sytuacją pomocy drugiej osobie w świadomym z nią kontakcie.

Edukacja

  • IV Szkoła Superwizorów Gestalt, IIPG
  • Szkolenie Całościowe Systemowo-Psychodynamiczne pod kierownictwem prof. dr hab. Barbary Józefik, Kurs atestowany przez PTP
  • Szkoła Psychoterapeutów i Trenerów Grupowych, IIPG
  • Program Pomocy Psychologicznej, IIPG
  • Szkolenie Trenerskie, Poradnia Profilaktyki Społecznej Maraton
  • Wydział Teologii KUL, profilaktyka i terapia uzależnienia od narkotyków
  • Wydział Filologiczno-Historyczny UO, mgr pedagogiki

Certyfikaty

  • Certyfikat Superwizora, EAGT
  • Certyfikat Psychoterapeuty nr 146, PTPG
  • Certyfikat Psychoterapeuty nr 21-2571, EAGT
  • Certyfikat Specjalisty Terapii Uzależnień Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

Specjalizacja

  • Psychoterapia osób dorosłych
  • Psychoterapia par
  • psychoterapia rodzin

Organizacje zawodowe

  • Polskie Towarzystwo Psychoterapii Gestalt, członek
  • Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii Gestalt EAGT, członek
  • Polskie Towarzystwo Psychologiczne, członek

Dlaczego zdecydowałeś się zajmować psychoterapią?

Im dłużej się nad tym zastanawiam, a to już trochę trwa, to nie mam prostej odpowiedzi na to pytanie. Myślę i jestem wdzięczny za to, że najpierw to psychoterapia zdecydowała zająć się mną i tak zaczęła się historia tego związku, który trwa do dziś. Ta relacja jest wymagająca, inspirująca i aspirująca, więc od wielu lat troszczę się z wzajemnością o ten związek, ta miłość jest warta starania. To zobowiązanie i przywilej. Biorąc pod uwagę całość mojego doświadczenia zawodowego myślę, że był to jedyny sensowny wybór, i że sens tego wyboru jest ciągle we mnie żywy. Po wielu latach pracy decyzja o takiej drodze staje się dla mnie bardziej oczywista. To zawód, który mnie osobiście nie zawodzi i nie rozczarowuje, który wymaga ode mnie stałego rozwoju, dając jednocześnie ogromną satysfakcję. Zawód, który uczy w mądry sposób, poprzez: praktykę, doświadczenie, oparcie w sobie, w relacji, w tu i teraz, które leczy przeszłość i tworzy lepszą przyszłość. Kiedy wyruszałem w tą podróż nie miałem pojęcia co mnie spotka, chciałem coś zdobyć i coś posiadać. Trochę jak bohaterowie „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, każdemu czegoś brakuje i wierzą, że ktoś im to da. Dziś wiem, że tak to nie działa, niemniej dzięki tej podróży wiele odkryłem i ciągle odkrywam. Można to odebrać jako coś dziecinnego, niemniej ta dziecięcość też jest potrzebna. Patrzeć oczami dziecka, z dziecięcym zaciekawieniem i przejęciem jest równie ważne, jak opanowanie ważnych teorii rozwojowych.
Psychoterapia to dla mnie zarówno wiedza, metoda i sposób, jak również fenomen doświadczania niepowtarzalnego bogactwa, które jest wynikiem spotkania Ja-Ty.

Jaką radę dałbyś osobie rozpoczynającej Szkołę?

Bądź otwarty na wszystko, czego będziesz tu doświadczać. Wszystko jest potencjałem, możliwością i wartością. W dużym stopniu to od Ciebie zależeć będzie jak to wykorzystasz i co z tym zrobisz. To środowisko jest „wystarczająco dobre”, żebyś mógł w nim wzrastać i rozwijać się. To szansa, która wymaga pracy, zaangażowania, dyscypliny wewnętrznej i siły. Bądź świadomy procesu, zaznacz na swojej mapie punkt w którym zaczynasz, żeby móc widzieć własny rozwój.
Droga, która jest przed Tobą jest do przejścia tylko przez ciebie. Jest niepowtarzalna i bardzo osobista. Bądź uważny na siebie i na to, co wokół. Otwarty na nowe, inne, inspirujące. Szkoła, do której trafiłeś to swoista „przestrzeń potencjalna”, w której możesz kreować własne myślenie, autonomię, indywidualność i swój własny gestalt. Wykorzystaj to w całej pełni. Jeżeli sobie na to pozwolisz, staniesz się gotowy do tego, aby świadomie pomagać drugiemu człowiekowi. Jesteś w Szkole, która pomieściła już wiele i wielu. Tych wielu, wiele z niej skorzystało. Zaufaj więc tradycji, ona osadzona jest w innych, ich historiach, doświadczeniu i ich życiu.

kamila-kostrzewska-psychoterapeutka

Psychoterapeuta i superwizor Gestalt. Pełni funkcję opiekuna na 2. i 3. roku Szkoły w Krakowie. Prowadzi zajęcia z praktyki Gestalt