Emanuela Paczulla

zofia-pierzchala-psychoterapeutka

Psychoterapeutka Gestalt. Uczy teorii i praktyki psychoterapii Gestalt. Jest opiekunką 2. i 3. roku Szkoły

Jestem psychologiem, socjologiem, certyfikowaną psychoterapeutką Gestalt i superwizorką. Moje doświadczenie z psychoterapią sięga ponad 20-tu lat. Wiedzę i praktykę zawodową zdobywałam w Instytucie Gestalt w Krakowie oraz Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie, z którym związana jestem od wielu lat. Po ukończeniu szkoły psychoterapii przez lata pogłębiałam swoją wiedzę biorąc udział w licznych szkoleniach i warsztatach. Praktykę kliniczną odbywałam w Szpitalu Klinicznym w Tarnowskich Górach, pracując na oddziale psychiatrycznym.

Od wielu lat współtworzę Ośrodek Rozwoju Osobistego „Szukając Siebie” w Gliwicach, którego jestem założycielką. W ramach Ośrodka prowadzę psychoterapię indywidualną, psychoterapię dla par, a także warsztaty rozwojowe. Przez klika lat prowadziłam wykłady z obszaru edukacji seksualnej.

Moja praca jest moją pasją. Bycie psychoterapeutą jest procesem ciągłego uczenia się, rozwoju i zaangażowania. To dla mnie przywilej, w którym klient zaprasza mnie do swojego wewnętrznego świata i ufa, że dobrze przez ten świat go przeprowadzę.

W Szkole Psychoterapeutów Gestalt prowadzę zajęcia na 2. i 3. roku, przyjmując rolę trenera-opiekuna dla małych grup.

Edukacja

 • Szkoła Superwizorów Gestalt, Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt
 • Studium Terapii Par, Katowicki Instytut Psychoterapii
 • Seksuologia Kliniczna, studia podyplomowe na Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia
 • Szkoła Psychoterapeutów i Trenerów Gestalt, Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt
 • Program Edukacji Psychologicznej, Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt
 • mgr socjologii, Uniwersytet Śląski
 • mgr psychologii klinicznej, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

Certyfikaty

 • certyfikat superwizora Gestalt, EAGT
 • certyfikat psychoterapeuty, PTPG
 • certyfikat psychoterapeuty Gestalt, EAGT
 • certyfikat psychoterapeuty Gestalt, EAP

Organizacje zawodowe

 • Polskie Towarzystwo Psychoterapii Gestalt, członkini
 • European Association for Gestalt Therapy, członkini
 • European Association for Psychotherapy, członkini

Specjalizacja

 • Psychoterapia osób dorosłych
 • Psychoterapia par
 • Superwizja pracy psychoterapeutycznej
 • Warsztaty rozwoju osobistego

Jaką radę dałbyś osobie rozpoczynającej Szkołę?

Jesteś na początku wielkiej, rozwojowej przygody. Bądź uważny i podchodź do tego co się dzieje z otwartym umysłem i sercem.

To ekscytujące, mieć świadomość ile się wydarzy przez te lata, które są przed Tobą. Ścieżka, na którą wstąpiłeś może być kręta, czasem trudna, czasem wyboista, ale i tak warto. Twój wewnętrzny świat stanie się bogaty, a poszerzona świadomość siebie da ulgę i satysfakcję z życia. Da też dużo wewnętrznego spokoju i wolności. Ta droga jest konieczna, abyś mógł stać się profesjonalnym psychoterapeutą, towarzyszącym innym w drodze do poznania siebie.

Zawód, który wybrałeś jest piękny, satysfakcjonujący, to rodzaj misji do wypełnienia.

Moja filozofia praktykowania psychoterapii

„Terapeuta jest często jedynym widzem, który ma okazje zobaczyć wielki dramat lub akt odwagi. Tego rodzaju przywilej wymaga reakcji” I.D.Yalom

Istotą psychoterapii, którą praktykuję, jest rodzaj intymności i zaangażowania, które pojawiają się w relacji pomiędzy psychoterapeutą a klientem. Klient odsłania się ze swoimi słabościami, kłopotami, mierzy się z lękiem i zawstydzeniem. We wspólnej pracy jest sporo osobistych przeżyć. Odsłonięcie siebie dotyczy również psychoterapeuty, który poprzez swój sposób myślenia, pokazywanie własnych reakcji na świadome i nieświadome komunikaty klienta pokazuje mu, że jest uważny i obecny w tym procesie. To moim zadaniem, jest stworzenie odpowiednich warunków i przestrzeni, tak aby jak najlepiej, z szacunkiem i profesjonalnie zaopiekować to co wnosi klient. W tych warunkach integracja wewnętrznych konfliktów stanie się możliwa.

Głęboko wierzę, że każdy człowiek ma wrodzoną skłonność do samorealizacji. Praca psychoterapeutyczna ma pomóc jedynie usunąć przeszkody, które ten samorozwój uniemożliwiają. To czasem jak praca detektywa, poszukującego na mapie wewnętrznego świata klienta, gdzie te przeszkody się znajdują i co je powoduje. To przestrzeń ciągłego badania co będzie w danym procesie wsparciem, a co wyzwaniem.

W każdym „tu i teraz” jest przecież jakieś „tam i wtedy”. Psychoterapia to uważność i delikatność, aby łapać te wątłe nici treści i łączyć z historią klienta. To wymagające zadanie dla psychoterapeutyczne aby wyłuskać TO, co dzieje się pomiędzy słowami. Ale to właśnie tam znajduje się prawda, wolność, autentyczność i samoświadomość.

zofia-pierzchala-psychoterapeutka

Psychoterapeutka Gestalt. Uczy teorii i praktyki psychoterapii Gestalt. Jest opiekunką 2. i 3. roku Szkoły