Steven Schoen z żoną

Krótki przewodnik „Jak udzielać pierwszej pomocy psychologicznej dla osób cierpiących z powodu traumy i niepokoju” powstał na podstawie 1,5-godzinnego webinaru Oriego Liela, który jest izraelskim psychologiem klinicznym. Ori wyjaśnia jak w prosty sposób nawiązać i podtrzymać kontakt z osobami, które doznały traumy.

Za zgodą autora tekst przetłumaczyła Elżbieta Pożarowska.

Pierwsza pomoc dla osób z traumą

Trauma jest reakcją osoby na doświadczenie, które jest tak okropne i przerażające, że przekracza możliwości poradzenia sobie.

Będę się koncentrował na emocjonalnym doświadczeniu osoby, która jest w traumie i na tym, jakiej pierwszej pomocy możemy udzielić my specjaliści od zdrowia psychicznego. Ważne jest aby podkreślić, że to jest pierwsza pomoc a nie regularne psychologiczne leczenie traumy.

Uwagi wstępne

Nie musisz robić wszystkich rzeczy, o których piszemy czy mówimy w webinarze aby twoja interwencja była wartościowa (znacząca). Wystarczy, że dasz osobie poczucie połączenia (kontaktu), uspokoisz ją, wyjaśnisz i znormalizujesz jej sytuację a to już jest bardzo dużo!

Emocje, które odczuwa osoba w traumie – bezradność, przerażenie i inne – czują także osoby opiekujące się. Jest bardzo ważne aby terapeucie pracujący z traumą otrzymali wsparcie dla siebie. Jeśli nie masz wsparcia, poszukaj grupy rówieśników albo poproś o superwizję. Jeśli zaczynasz czuć że twoje zdrowie psychiczne jest w zagrożeniu, odciąż siebie, niech ktoś inny przejmie obowiązki.

Spotkanie terapeutyczne

Osoba cierpiąca z powodu traumy jest w złym stanie psychicznym. Poniżej znajdziesz listę aspektów tego doświadczenia oraz to, co mogłoby być właściwą postawą terapeuty w tych aspektach.

Przykład spotkania

To jest tylko przykład. Autentyczne spotkanie na żywo jest ważne ponad wszystko.

– „Mam na imię Elżbieta, jestem psychologiem, jestem z Polski. Jestem tu z Tobą, jestem tu aby Ci pomóc. Wiem jak pomagać w takiej sytuacji. Jak masz na imię?”
– „Iwan”
– „Powiedz mi Iwan, gdzie Ty teraz jesteś? Gdzie jest Twoja rodzina? Ile masz lat?”

Zadajemy krótkie, informacyjne pytania, aby osadzić osobę w rzeczywistości. Żadnych złożonych pytań.
Dobrze jest powtórzyć imię osoby, bo to podkreśla jego istnienie i człowieczeństwo.

– „Widzę, że jesteś niespokojny i przytłoczony. To jest normalna reakcja na traumę, na nie normalną sytuację. Wiele osób tak reaguje. Uczucia te prawdopodobnie osłabną, gdy niebezpieczeństwo minie. Chcę Ci zaproponować ćwiczenia, które pomogą Ci zrelaksować się/wrócić do rzeczywistości. Czy to jest ok dla Ciebie?”

Dobrze jest dać wybór dwóch ćwiczeń. Możliwość wyboru aktywizuje osobę i przywraca nieco poczucie kontroli.

– „Zanim zaczniemy pomocne może być w takiej sytuacji przypomnienie sobie rzeczy w życiu, które dawały Ci siłę i wspierały w trudnych czasach. Do kogo zwykle zwracasz się po pomoc? – rodzina, bliscy, społeczność, religia – przypomnij ich sobie, może nawet wyobraź sobie, że stoją przy Tobie właśnie teraz, wyobraź sobie jak kładą ręce na twoich ramionach (plecach) i wspierają Cię. Czy czujesz to?”

Narzędzia terapeutyczne

Niepokój. Zastosuj:

  • Oddychanie przeponowe.
  • Skanowanie ciała.
  • Kierowana wizualizacja.

Ugruntowanie to wszystko co przywraca osobę do realności. Użyj zmysłów, np. ćwiczenia 5-4-3-2-1.

  • Opisz 5 rzeczy, które widzisz.
  • Wybierz 4 rzeczy, które czujesz/dotykasz.
  • Skup się na 3 dźwiękach, które słyszysz.
  • Powąchaj 2 rzeczy.
  • Spróbuj 1 rzeczy (smak).Trzymanie kostki lodu w ręce.

Całość webinaru Oriego

Webinar jest w języku angielskim i znajduje się na witrynie internetowej Oriego Liela. Za zgodą Autora, któremu bardzo dziękujemy, publikujemy go także tutaj.