Online
24 czerwca 2023 • 18.00-21.00
Siła i bezbronność
Perspektywa superwizora i superwizanta w procesie superwizji
dr Lynne Jacobs
Psychoterapeutka i superwizorka Gestalt
Superwizor i superwizant w procesie superwizji, zawodowo lub/i osobiście, w pewnym wymiarze tej specyficznej relacji jest bezbronny i narażony na zranienia. Siła jest dwukierunkowa, tak jak w terapii. Każdy z nich ma władzę, chociaż poszczególne jej formy mogą się różnić, a rozkład jest asymetryczny. Każdy przejawia narcystyczną wrażliwość, również superwizor. Chce doświadczać bycia lubianym, szanowanym czy postrzeganym jako pomocny. Jak radzi sobie z tymi pragnieniami i jak nimi zarządza w trudnych procesach superwizyjnych?
Tematy władzy/siły i podatności na zranienie/bezbronności występują w różnym nasileniu w zależności od sytuacji, w której ma miejsce relacja superwizyjna. Czy, i jakie, różnice istnieją pomiędzy superwizorem, superwizantem i/lub pacjentem? Czy superwizant jest oceniany przez superwizora, i jeśli tak, to jak? Czy superwizor jest oceniany przez środowisko pracy, w którym odbywa się superwizja? Czy superwizant ocenia superwizora w formalny lub nieformalny sposób? W jaki sposób uczestnicy relacji superwizyjnej radzą sobie z pytaniem o rodzaj superwizji, która najlepiej służy superwizantowi i pacjentowi?
W trakcie warsztatu wspólnie zbadamy kwestie władzy i podatności na zranienia, i jak funkcjonują w relacji superwizyjnej. Jako rezultat, staniemy się uważniejsi i uwrażliwieni na wzajemne oddziaływania tych sił w naszej pracy.
Czego się nauczysz?
• Rozpoznawać dynamikę władzy (w aspekcie strukturalnym, kulturowym i osobistym), która jest nieodłączną częścią większości relacji superwizyjnych.
• Wykorzystywać postawę superwizorską zorientowaną edukacyjnie, aby móc efektywnie pracować z odpowiednią dynamiką władzy w procesie terapeutycznym.
• Używać postawy superwizyjnej zorientowanej terapeutycznie, aby móc efektywnie pracować z odpowiednią dynamiką władzy w procesie terapeutycznym.
• Idefyfikować i używać „obecności” i „odwagi emocjonalnej” w procesie superwizji.
Warsztat odbędzie się online, z tłumaczeniem na język polski.
Sobota – 18.00-21.00.
Ilość godzin szkoleniowych: 4.
Koszt uczestnictwa (możliwość płatności w dwóch ratach): 600 zł.
Maksymalna liczba uczestników na tym warsztacie to 30 osób.
Zapraszamy superwizantów, superwizorów w procesie kształcenia oraz superwizorów Gestalt. Warsztat otwarty jest dla psychoterapeutów psychoanalitycznych, zainteresowanych relacyjnym wymiarem superwizji.
“Każda podróż ma sekretny cel, którego podróżnik nie jest świadom”
dr Lynne Jacobs
psychoterapeutka i superwizorka Gestalt
Lynne od dawna interesuje się relacyjnym wymiarem w psychoterapii i superwizji oraz łączeniem teorii humanistycznych ze współczesnymi teoriami psychoanalitycznymi. Jest współzałożycielką Pacific Gestalt Institute oraz nauczycielem zawodu i superwizorką Instytutu Współczesnej Psychoanalizy (ICP) w Los Angeles. Prowadzi praktykę psychoterapeutyczną w zachodnim Los Angeles. Jest autorką licznych artykułów z zakresu obu podejść terapeutycznych. Na język polski przetłumaczona została jej książka, której współautorem jest Rich Hycner, “Terapia w dialogu. Od psychologii self do terapii Gestalt”. W Mediotece Instytutu przeczytasz artykuł Lynne o Trwałych Tematach Realcyjnych.